Necati GezenYAZARLARIMIZ

YENİ BİR YILA GİRERKEN

İçimde kalmasın, açıkça yazmak istiyorum. Korku ve endişe içerisinde olduğumu haykırmak istiyorum. Dünyamızın karanlık günlere gebe olduğunu söylemeliyim. Politik siyasi gidişata bakıldığında hiçde iç açıcı bir süreçten geçmiyoruz. İnsanların beyinlerine, yüreklerine ekilen kin ve nefret tohumları artık boy verdi. Tahammül sınırlarının giderek sıklaştığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Ne yazık ki insanın, insanlığından utanma durumuna geleceği bir yıl olacağını düşünüyorum.

Bana öyle geliyor ki, başlayacak olan bu yeni yıl, insanlığın göreceği en acılı yıllarından biri olacak.

Niçin mi öyle düşünüyorum?

Patlama noktasına gelmiş veya getirilmiş bir çok ülkede, iktidarı ele geçirenlerin büyük oranı, insan olma yetisini kaybetmiş yöneticilerin, iş başında oldukları için.

Bu şiddet ve zehir ile çalışan beyinler, ülkelerini kendi babalarının çiftlikleriymiş gibi yönetmek istiyor oldukları için.

Bir çok ülkede zaten tek adam yönetimi vardır. Öylesine bir hal aldı ki, bu tek adam yönetimi, diğer bazı demokratik yöntemlerle idare edilen ülkelerin de, cazibesini çeker hale geldi. Artık bir çok ülke, yaratılmış olan o bilinen canavarların korkusundan, yönetimlerini, bu içleri kin ve nefret ile kirlenmiş tek adamlara teslim ediyorlar. Sanıyorlar ki onlardaki bu azmış olan kişisel ihtiras, onları da koruması altına alacak.

Adeta koyun sürülerinin çakallara teslim edilmiş ruh hali içerisindeyiz. İnsanların başına her an her şey gelebiliyor. Hiç akla gelmeyecek uygulamalar ile karşı karşıya kalabilinir. Gidişat böylesine karanlık bir sürecin olacağını gösteriyor.

Dikkat edilirse savaşların durmasını, ölümlerin artık olmamasını, insanın en temel hakkı olan yaşama hakkının elinden alınmamasını, Barış’ın artık gelmesini isteyen dünyamızda kaç lider var?

Tüm liderler, kendilerini sadece öyle güçlü gösteren, silahları, orduları, savaş malzemeleri üretmekle, alıp satmakla meşguller. İşledikleri bunca suçların, yaptıkları savaşların, zulümlerin açığa çıkmaması için, bağlı oldukları bu şiddete tamamen mahkumdurlar.

Barışın olması onların sonunu getireceklerini bildikleri için, muhtaç oldukları tek seçenek savaş ve zulümlerin her daim devam etmesidir.

Görüldüğü gibi ABD nin yeni başkanı, açıkça kendisini deli ilan etmesine rağmen başkan seçildi. Kendisinin de ilan ettiği üzere, bundan sonra dünyayı bir şirket gibi yönetmek istediğini söylüyor. Herşeyi tüm toplumsal değerleri, mallaştıracak bir alım satım düzenlemesinden geçireceğini dile getiriyor. Neden bunu söylüyor? “Çünkü” diyor, “ben bu insanlara deli olduğumu söyledim genede beni seçtiler”. Bundan dolayı da; “dünya artık benim çiftliğimdir” diyor. Bir anlamda adam haklı.

Peki ne olacak bu hep böylemi devam edecek?
Evet devam edecek. İnsanlar, bunlara güç destek verdikçe bu savaşlar devam edecek, daha da şiddetlenecek. Toplumlar kaderlerini, yaşama sadece tek pencereden bakan kişilere, toplum yönetimini teslim ederlerse olacağı budur.

Bu karanlıktan kurtulmanın sadece tek yolu vardır. Sadece ve sadece, Barışın yüceliğine inanmaktan, savaşlara karşı doğru bir duruşu sergilemekten, barış için gerekirse fedaice bedeller ödemenin, gerekli olduğunu bilince çıkarmaktan geçiyor.

Bu savaş ve zulüm çığırtkanlığını yapanların yakalarından tutup alaşağı edebilmeliyiz. Onların çirkin vahşi yüzlerini korkmadan yılmadan deşifre edebilmeliyiz. Çünkü biz halkız, biz dünyamızda barış içinde yaşamak isteyen halklar toplumlar olabilmeliyiz. Böylelikle yaşadığımız şu yerkürenin üzerinde onurlu, şerefli, insani bir yaşamı sürdürebiliriz.

Herşeye rağmen yeni bir yılın tüm insanlığa, yeni ufuklar açmasını en büyük dileğimdir. Umudum dileğim şudur ki; Başta kendi toprakları üzerinde, hala bitmez tükenmez zulmün altında olan mazlum halkımın üzerindeki baskı artık bir son aşamaya gelmesidir. Birlikte yaşadığımız halkların, tek adamlı yönetime verdikleri desteğinde artık bir son bulmasıdır.

İçinde tüm nimetlerin bol bol olduğu bu yeryüzünde, hala açlık ve sefalet içinde geçen insanların yaşamlarında, gelişime ileriye doğru gitmesini diliyorum.

Barışın itibar göreceği bir yıl temenni ediyorum.

Yazarımız

Necati Gezen
Müzisiyen
Kuşca'da doğdu. Danimarka'da yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı