KUŞCA

Kuşca’da Ekonomik ve İstihdam Durumu

1960 ların sonlarına kadar Kuşca halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanıyordu. Bu iki ekonomik kaynağın, halkın temel giderlerini karşılacak bir şekilde verimli olmamasından dolayı, kuşca halkı yaşam ve refah durumlarını düzeltmek için bazı arayışlara girmiştir. Bu arayışlar arasında en önemlisi, Avrupaya göç olayı olmuştur.

Bu göçü Danimarkalı Antrepolog Jan Hjarnø şöyle anlatıyor:
“… Kuşcadan üç erkek Almanyaya 1967 de iş bulmak için giderler. İş bulamazlar. İsveçte iş bulabileceklerini duymuşlar ve oradan İsveçe gitmeyi kararlaştırıyorlar. Almanyadan İsveçe giden trende Kopenhaga iş bulmaya giden bazı türklerle karşılaşıyorlar. Bu üç kişi diğer türklerle beraber Kopenhaga gitmeyi uygun bulup, onları takip etmişler. Kopenhag tren garında danimarkaca konuşan bir türkle karşılaşmışlar. O da bunlara Glostrupta ev ve iş bulmada yardımcı olmuş.
Bu üç kişi ondan sonra akraba ve arkadaşlarına haber yollamışlar. Ve 3 yılda yaklaşık 300 kişi Kuşcadan Danimarkaya gelmiş. Bu Kuşca da 18-55 yaşlarında çalışabilecek erkeklerin %75 demekti…….”Bugün, Kuşcalıların yarısından fazlası, Danimarkada yaşamaktadır. Kuşca ekonomisi tamamıyla bu insanların katkılarına bağlıdır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı