Hasan SertdemirYAZARLARIMIZ

Aydın duyarlılığı

Öncelikle aydın kime denir sorusuna biraz yakından bakalım.

Aydın okumuş, diploma sahibi , akademik ünvana sahip olanlar değil. Okumamış, kariyeri olmayan, üniversitede okuma olanağı bulamayan nice aydınlar var aramızda.

Aydın, salt kendisini yada ülkesini düşünen değil, global çap ve ölçekte tüm dünyayı ve insanlığı düşünen, dünyanın en ücra köşelerinde yaşayan insanlarında refahını, huzurunu ve barışını düşleyen ve bu uğurda bedel ödeyen, toplumun sağlıklı gelişip dönüşmesini amaç edinen, bireylerin eşitliğini ve hukukun üstünlüğünü hiçbir şahsi beklentisi olmaksızın savunan kişidir.

Türkiye gibi kıraç olan bir ülkede nesli tükenmiş de olsa aydınlar var. Aydınların varlığı yarınlara umutlu bakmamızı sağlıyor.

Türkiyenin kan gölüne dönüştüğü, insanların köklerinden, topraklarından koparıldığı, çocukların, yaşlıların ve masum insanların Devletin resmi görevlilerince öldürüldüğü, halkın nefes alamadığı, güneş yüzü görmediği bir durumu; ”Devlet Katliam” işliyor demenin neresi yanlış?

Evet Devlet düpedüz katliam işliyor. Bunu, sadece 1100 aydın dile getirmemeli.

Türk, Kürt, Laz, Çerkez, işçi, emekçi, köylü, eğitim emekçileri, aydınlar, sanatçılar, öğrenciler herkes ama herkes ben insanım
diyen herkesin Devletin katliam politikasını kınaması ve deşifre etmesi gerekiyor. AKP ve RTE’nin demaske edilmesi gerekiyor.

Türkiye, Türkiye Halkları çok zor ve çetin bir süreçten geçiyor.
Halkların birleşik demokratik gücü yaşadığımız bu karanlığı da yenecektir.
12 Eylül faşizmi de karabasan gibi çökmüştü halklarımızın başına.

Sol güçler ve Kürt siyasal hareketi ağır bedeller ödedi, neki bir adım, bir milim geri çekilmedi. Özgürlük ve demokrasi savaşı giderek ivme kazandı. 12 Eylül faşizmi çöktü, despot generaller hafızalardan silindi.

Aynı akibeti AKP ve RTE de yaşayacaklar, halklarımızın hafızlarından silineceklerdir.

Demokrasi, insan hakları mücadelesi, barış ve birlikte yaşama şiarını yükseltenler kalıcı olacaklar ve insanlık adına kazanacaklardır.

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.