H. Hasan TuzcuYAZARLARIMIZ

Aydınlar tehdit edilemez!

Aydın kendine özgü üslup ve yöntemlerle ses verir, aykırı ses verir, yasaların geleneklerin gölgesinde hareket etmez. Bedelini ödemeyi göze aldığı engelleri tanımaz. Çağımızda, dünyada ve Türkiye’de aydınların mücadeleleri oldukça önemli bir yer tutar. BARIŞA, ÖZGÜRLÜĞE, EŞİTLİĞE, DEMOKRASİYE, EDEBİYATA, SANATA yaptıkları katkılarından dolayı hepsini burdan saygıyla selamlıyorum.

AYDIN; kültürlü, saygın, çağdaş, ve bilimsel dünya görüşüne sahip, düşünceleri ve davranışları TUTARLI olan insandır. Başka bir deyişle, bilgi birikimiyle, inandığı ve temellendirdiği doğrular yönünde, hayatı dönüştüren kişidir. Yol gösteren, yöntem öneren, kişidir. Bu genel tanımın dışında AYDIN kişiyi anlamak onu bütünüyle tanımak ancak hayatın içinde mümkündür.

BAŞARI, aydınlatma, paylaşım, özveri, eşitlik, özgürlük, birey ve toplumların yaşamında önemli kavramlardır. Aydın yaşamını toplumsal yaşamla direk ilişkilendiren kişidir. Buna inanır ve ona odaklanır. Toplum ve birey psikolojisini bilir, onları başarıya hazırlanmaları yönünde etkiler.

Prensip ve ilke sahibidir. Bunları her ortamda savunur. Aydın, programlı ve planlı çalışır. İletişimi iyi kurar, zamanı iyi kullanır. Gelişmeleri çok iyi takip eder, araştırır, okur, dinler, bilimsel metodları kullanır. Eleştirileri dikkate alır. Kendi karar verir, sorunlara çözüm önerir.

Büyük düşünme yeteneğine sahiptir. Yaptıklarına saygılıdır. Çalışkandır, kararlıdır. İyi bir arkadaş, sadık bir dost, iyi bir aile bireyidir. Aydın, bilgili, zeki, yetenekli olmanın yanında her zaman etrafına POZİTİF ENERJİ veren, güven veren kişidir.

Her toplum, kendi bünyesinde yarattığı önemli değerlere sahip çıkmalı, onları özenle korumalı, özgürce üretmeleri için gerekli ortamı hazırlamalıdır. Eleştiri ve önerilerini dikkate almalıdır. Bunu başaramayan toplumların ilerleme dinamiklerinden yoksun olduğunu söylemeye gerek var mı?

Günümüzde bunca eşitliksizlik, yoksulluk varken, baskı, sömürü ve anti demokratik uygulamalara, kirli savaşa karşı, eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesi gündemdeyken, depremden sonra sağ kalıp zor koşullarda yaşam mücadelesi veren insanlarımızın yanında olmak dururken, TOPLUMUN EN DUYARLI kesimi olan aydınlara yönelik, tehdit ve suçlamaları; kimden gelirse gelsin, farklı ses ve düşüncelere tahammül göstermemek olarak anlıyorum. Beğenilmeyen eleştiri ve görüşlere karşı da düzeyli ve etik kurallar içinde cevap verilmesi gerekir. Eleştiri ve özeleştiri sınırlarını aşan; KCK yöneticileri tarafından yapıldığını bildiğim tehdit ve saldırı içeren tutumları onaylamıyorum. Yakın dönemde, Kürt aydınlarına yönelik, karalama, saldırı ve tehditleri kınıyorum.

Yazarımız

H. Hasan Tuzcu
Mühendis.
Harita mühendisliğini Selçuk üniversitesinde okudu. Aslen Xalikanlı, Ankara yaşamakta.

Daha Fazla Göster