Mustafa KaraYAZARLARIMIZ

BATAKLIK

İnsanların hayatlarında kendilerine örnek aldığı idolları vardır.

Benimde çocukluğumdan beri tanıdığım ve örnek aldığım insanlardan biri Kemal Abi yada Kemal Burkay’dır.

Hayatını Kürt siyasetine adamış bu insanın Kürtler için yaptıkları inkar edilemez , bu değerli insandan çok şeylere öğrendim.
En başta politik olarak ilkeli ve dürüst olmak, başkasını eleştirirken özeleştiriye açık olmak gibi.

Şu sözleri herzaman kulağımda yankılanır ve bizi hayata ve siyasete olan bakış açımızı yönlendirir.

” Siyaset bir bataklık gibidir, nerde ve en zaman başına neler geleceğini bilemezsiniz, atacağınız adımlarıma dikkat etmeli, yanlış bastığın anda paniğe kapılmalı ve kapıldığın anda siyasette Yok olursun, o yüzden siyasette atacağın adıma dikkat etmelisin . Bastığın yerin ince noktalarını bilmelisin.
Nerde ve nezaman ne diyeceğini bilmeli ve her türlü olumsuzluklara karşı dik olmalısın. ”

Şimdi siyaset için söylenen bu sözler gerçek Özel hayatımız için geçerli değilmidir.

Hayatta bir bataklık değilmidir, dik durabilmek için bazı değerlerin olması gerekmezmi ?

En başta tabi ki İlkeli ve dürüst hareket etmek lazım değilmi.
Başı boş hareket etmemek, gerektiğinde kendini savunmak , insanın karşı çıkabilecek her türlü olumsuzluklara göğüs germek, bir adım atarken dikkat etmek , bir söz söylerken onun nereye gideceğini bilmek, eleştirirken seviyeli ve eğitimli olmak , insanın en çok sevdiğinden ve güvendiğinden darbe almak .

İnsanlar yada sevdikleriniz size her türlü söylemde bulunabilir ve sizi yıpratabilir ama siz donanımlı bir insan iseniz her türlü söyleme karşı dik durabilirsiniz.

Aslında bazen şöyle düşünmek lazım ” Güven bir dünya kadar büyük olsada , bir mum Işığı gibi kısa ömürlüdür ” . O dünyanı aydınlatan mum her an seni karanlığıda iter ve dünyanı karartır.

Bazı insanların hayatları ters iliklenmiş gömlek gibidir , o durumu kendi çıkarlarına göre kullanmak bataklıkta size zarar verecek unsurlardan biridir .

İşte aslında hayat bir bataklık değilmi, her an herşey olabilir. Bazı şeyleri yaparken sonunu düşünmeden hareket etmek bazıları için hayatın alt üst olmasına neden olabilir.

İnsan hayatı okadar uzun bir zaman dilimi değil ki bütün hataları yapalım ve ders çıkaralım, doğru olan diğer insanların hayatlarında yaptıkları hatalardan ders çıkartmaktır .

Bunu yaptığımız zaman bu bataklık içinde daha rahat ve özgür yaşayabiliriz.

” Bu bataklık içindeki hayatı yazan ve yöneten var, biz sadece figüranız ”

Öz söz olarak:

” Güven bir dünya kadar büyük olsada , bir mum Işığı gibi kısa ömürlüdür ” . O dünyanı aydınlatan mum her an seni karanlığıda iter ve dünyanı karartır.

Yazarımız

Mustafa Kara

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.