Feridun Hayati ÜnüvarYAZARLARIMIZ

Cem anıldı, şiddet kınandı

Danimarka’da 19 ocak 2012 akşamı sokakta bir grubun saldırısına uğrayarak yaşamını yitiren Türkiye kökenli bir işçi çocuğu olan Cem Aydın, Kopenhag’da doktor olan ağabeyi Doğu Aydın’ın insiyatifiyle düzenlenen ‘’fredsmarchen’’ Barış Yürüyüşü’nde anılarak, unutulmaz oldu.

Kopenhag’daki yürüyüş için, 19 Şubat 2012 tarihi Pazar günü, saat 15.oo de Vesterbro Torv denilen alanda toplanıldı.

Şiddet karşıtı barışseverler buradan, Kopenhag Belediye Meydanına doğru birlikte, yürüdüler. Havanın eksi 10 derece soğuk olmasına rağmen uzak çevrelerden gelerek mitinge katılan Türkiyeli aileler, tam bir dayanışma içerisinde; şiddetin her türlüsünü ve barbarlığı kınadılar.

‘’Şiddeti Durdur’’ pankartlarını taşıyarak Kopenhag Belediye Meydanına doğru yürüyen çoğunluğu Türkiyeli olan göçmenler, Aydın ailesinin acılarını paylaşarak ; Cem’in hunharca öldürülme vahşetini, protosto edip olaydan duydukları üzüntülerini dile getirdiler.

Belediye Meydanını dolduran 3 bin dolayındaki katılımcı; gerek Suriye, gerek Irak ve gerekse Danimarka farketmez .. deyip, nerede olursa olsun, şiddet kullanmanın bir çözüm yolu olmadığının, altını çizdiler.

Türkiye ve Danimarka medyasının da büyük ilgi gösterdiği yürüyüşe katılanlar arasında, Danimarka Ekonomi Bakanı Margrethe Vestager’in yanısıra Türkiye kökenli milletvekillerinden Sosyalist Halk Partili Özlem Çekiç, Sosyal Demokrat Partili eski milletvekili Yıldız Akdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçiliğini temsilen Emniyet Müşaviri Feyzullah Arslan gibi, bir çok mevkii sahipleri de vardı.

‘’Şiddeti durdur’’ sloganıyla gerçekleştirilen Barış Yürüyüşü, Danimarka’da çalışan hukukçu, öğretmen, pedagog, gazeteci ve yazar gibi Türkiye kökenli bir çok akademisyeni ve çalışanları da biraraya getirdi.

Yürüyüşün çok yerinde ve anlamlı bir etkinlik olduğunu belirten uzmanlar, Cem’in geri gelmeyeceğini, fakat bu tür olayların önlenebilmesi için insanların bilinçlendirilmesinin çok önemli bir etken olduğuna, dikkat çektiler.

Danimarka’da son 2 dönemdir Sosyalist Halk Partisinden seçilerek Meclis’e girmeyi başaran Türkiye kökenli ve halen milletvekili olan Özlem Çekiç de yaptığı kısa konuşmasında ; sadece Cem’i anıp ailesinin acısını paylaşmanın yetmiyeceğini belirtmiş ve şiddeti kınayarak faillerinin de bir an önce bulunmasını dile getirmiştir.

Hamile olan, anne adayı Türkiye kökenli Sosyal Demokrat Partili, Danimarka Parlementosu eski Milletvekili Yıldız Akdoğan da yaptığı duygusal konuşmasında ; Cem’i katledenleri naletleyerek, Cem’in annesinin acısını paylaştğını belirtti. Hayvani bir sürü davranışı olan bu barbarlığın durdurulması gerektiğini söyleyen Yıldız, cinayet faillerinin bir an evvel yakalanmasını, umut ettiğini söyledi.

Danimarka’da meydana gelen ve ölümle sonuçlanan şiddet olaylarının gün geçtikçe tırmandığını belirten Danimarka’daki Türkiyeli beyin güçleri, yürüyüşe çok sayıda katılımın olmasından memnun olduklarını dile getirerek ; velilerin çocuklarının eğitimine çok önem vermeleri gerektiğini ve bu tür üzücü olayların bir daha yaşanmamasını ümit ettiklerini söylediler.

Barış Yürüyüşüne katılan Danimarka’daki Sivil Toplum örgütlerininin en aktiflerinden biri olan Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu’nun temsilcilerinden Çağdaş Sağlıcak ve Feramuz Acar da, Cem’e yapılan hunharca saldırıyı kınadıklarını ve bu olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek; ‘’ biz alevi toplumu olarak daima şiddete karşı durup, barışa hizmet ettik’’ dediler. Bizler, yüzyıllardır ; eline, beline, diline sahip olan ve insanlara sevgiyle, hoşgörüyle yaklaşan bir kültürün mirasçılarıyız.. Nerede yaşarsak yaşayalım, asla şiddet yanlısı olmadık ve de olmayacağız.. dediler.

Şiddete karşı yürüyüş ve toplantı eyleminin aynıları, Kopenhag’ın dışında; İstanbul Taksim Meydanı’nda, Danimarka’nın Odense ve Århus şehirlerinde de yapılarak, insanların şiddete karşı duyarlı ve sorumlu olmalarına çalışıldı.

Ben de; her türlü terörün, şiddetin ve cehaletin ortadan kalkmasına katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, mağdurların acılarını yürekten paylaşıyorum.

Yazarımız

Feridun Hayati Ünüvar
Aslen Konya'nın Seydişehir ilçesinden. İvriz ilk öğretmen Okulu mezunu olduktan sonra Kuşca’nın Büyük Yayla ilkokulundan öğretmen olarak çalıştı. 1970’li yılların başında Danimarka’ya geldi. Danimarka’da Türkçe eğitim vererek öğretmenlik mesleğine devam ederken, sosyal danışmanlık eğitimini bitirdikten sonra, 5 yılda hukuk okumuştur.

Daha Fazla Göster