Hasan SertdemirYAZARLARIMIZ

Devrim

Devrim yolunda düsen ÖLÜMSÜZLER !

Bugün 31 mart. 31 mart Türkiye’nin yakin politik tarihinde cok önemli bir dönemecin nirengi noktasini olusturur.
Gerici, fasist cunta yönetimi, THK Parti-Cephe yöneticilerinden Mahir Cayan ve ve dava arkadaslarini Kizildere’de asimetrik bir güc kullanarak öldürmüs, böylece gelismekte olan devrimci süreci daha dogarken, bogmayi hedeflemisti.

Bundan 39 yil önce bugün, daha yasamlarinin taptaze baharinda aramizdan kopartilan Türkiye Devriminin yigit önderlerini anarken, devrim yolunda düsen ölümsüzleri birkez daha bilincimizde ve hafizamizda tazelemek istiyorum.

Kurtulus savasina katki saglamak ve emperyalizme karsi verilen mücadeleye omuz vermek üzere Bakü’den Anadoluya gecen Mustafa Suphi ve 14 yoldasi gerici güclerin ajanlarinca Karadenizin azgin sularinda bogduruldular. Bagnaz ve yobaz cevreler, böylece emellerine ulastiklarini, bundan sonra sosyalistlerin, komunistlerin toplumsal mücadele düzleminde yer alamayacaklari hayaline kapildilar. Neki tarihin her evresi onlarin yanildiklarina taniklik edecektir. Ôte yandan gerici
gücler sosyalistleri “avlamaya devam edecektir.

Türk düsün dünyasinin seckin edebiyatcisi ve kurulu düzene karsi görüsleriyle bilinen ve Mustafa Kemal’e bile muhalefet eden Sabahattin Ali, polis ajanlarinca düzenlenen bir provakasyonla öldürulmüstür.Ancak Sabahattin Ali, “leylim ley” ve “aldirma gönül” gibi halk dilinden yararlanarak yazdigi dizelerde her gecen artarak yüregimizde bilincimizde yasiyor.

Ilerici ve devrimci gencligin liderlerinden Taylan Ôzgür Istanbul’da polis ve asker isbirligiyle kursunlanarak öldürüldü.
Ayni marifetle, Konyali bir hemsehrimiz olan Vedat Demircioglu üniversiteye giren polislerce pencereden atilarak, yasamina son verildi. Ögrenci gencligin eylemlerinden ve hakliligindan korkan egemen gücler, Konyadaki gericileri ayaklandirarak, Vedat Demircioglu icin yapilmasi düsünülen cenaze merasimini engellediler. Gericiler Konya sokaklarini bir arbede alanina dönüstürdüler.

Oysa, devrimci mücadele her gecen gün ivme kazanarak gelisti. Onlarin mücadelesi, burjuva güclerinin keyfini kacirdi. Devletin tüm askeri aygiti bu mücadeleyi sekteye ugratmak icin ellerinden geleni artlarina koymadilar. Sahte ve düzmece iddialarla Türk ve Kürt halkinin ve gencliginin simge isimleri ve devrimcileri Deniz Gezmis, Yusuf Aslan ve Hüseyin Inan’i bir insanlik ayibi olan idamla cezalandirip,cellatlari eliyle infaz ettiler. Bir Deniz öldü 1000 Denizler dogdu.
Nurhak’in günes dogmayan daglarinda kahramanca carpisan Sinan Cemgil ve arkadaslari emniyet ve jandarma güclerince vuruldular.
Sinan’in aramizdan ayrilmasiyla Anadolunun sulu bereketli topraklari kurudu, Türkiye fikir fukarasina dönüstü.
Diyarbakir’in zindanlarin da hertürlü insanlik disi muammele ve iskencede ser verip sir vermeyen Ibrahim Kaypakkaya, vücudu lime lime edilerek öldürüldü. Onun soylu mücadelesi tüm devrimcilere ilham kaynagi oldu.
Gerici burjuvazi ve Nato güdümündeki Kontr-gerilla devrimci kanina doymuyordu. Ayni gücler 1 mayis 1977’de saklandiklari otel odalarindan kalabaliga ates ederek 37 kisinin canina kiydilar.
2 temmuz 1993 te Sivasta Madimak otelinde Pir Sultan Abdal’i anma etkinliklerine katilan devrimcilere ,yöredeki gerici, yoz, yobaz ve bagnaz gücler bunlar dinsizdir iddiasiyla halki galeyana getirerek 37 can’i yaktilar. O canlari yakanlar bugün meclisteler.

Diyarbakir Hapishanesindeki direnis ölumsuzlerle özdestir. Kemal Pirler, Necmettin Büyükkayalar, Yilmaz Demirler buna örnektir. Burada devrimci mücadeleleri sonucu sürgünde ölen Nazimlari, Yilmazlari ve Ahmet Kaya’lari saygiyla aniyorum.
Isimlerini anmadigim ölümsüzlerden ve onlarin yakinlarindan özür dilerim. Gerici ve fasist egemen gücler bugün dünden daha azgin durumdalar. o nedenle tüm sol ,sosyalist ve demokrasi güclerinin hertürlü ideolojik nüanslari birakarak birlesmeleri gerekir.
YASASIN ÖLÜMSÜZLERIN YAKTIGI DEVRIM MESALESI

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı