KÜLTÜR & TARİHNUÇE

Irkçı türküleri için de Kürtçeden çalmışlar

‘ÖLÜRÜM TÜRKİYEM’ ÇALINTI KÜRT MÜZİĞİNDEN

Twitter’da dengbêjlerin eserlerini, stranların hikayesini ve Türkçeleştirilen Kürt müziği paylaşımları ile dikkat çeken SERHAT EYALET LORDU (@eyalet_lordu) isimli fenomen, dün Serdar Ortaç’ın izinsiz olarak Kürtçe bir eseri nasıl albümünde kullandığının hikayesini ortaya çıkarmıştı.

Serhat Eyalet Lordu’nun paylaştığı bilgilere göre; Serdar Ortaç, Koma Wetan’ın 1978 yılında çıkarttığı “Cahilti” isimli parçasını, 1999 yılında çıkarttığı albümünde Türkçeleştirerek “Cahil” ismi ile yer verdiğini açıklamıştı. SERHAT EYALET LORDU’na yanıt veremeyen Serdar Ortaç, 1 milyon 170 bin takipçisi olan “@Serdarortacs” adresini korumaya almıştı.

Twitter’da ‘#HırsızSerdarOrtaç’ tagı dün TT listesine girerken, SERHAT EYALET LORDU yeni bir bilgiyi bugün hesabından paylaştı.

SERHAT EYALET LORDU, ırkçı şarkılarıyla bilinen ülkücü şarkıcı Mustafa Yıldızdoğan’ın “Ölürüm Türkiyem” isimli şarkısının da Kürtçe müzikten çalındığı belirterek, Yıldızdoğan’a şu soruyu sordu:

“Sayın, @myildizdogann bu konuda Kürt-Türk kamuoyunu bilgilendirecek bir açıklama yapacakmısın?

Koma Qamışlo: 1986

Mustafa yıldızdoğan: 1993” / 1haberVar

İşte hızsızlığın kanıtı:

https://www.youtube.com/watch?v=2Kfx1nLy9DQ

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı