AVRUPANUÇE

Avrupa Parlamentosu’nda ‘Kürt Dostluk Grubu’ kuruldu

Avrupa Parlamentosu üyesi François Alfonsi, bir grup parlamenterle "Kürt Dostluk Grubu" kurduklarını açıkladı. Grup, ilk toplantısını 9 Ekim'de yapacak.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atama kararları hakkında bugün Avrupa Parlamentosu’nda (AP) basın toplantısı düzenlendi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, AP Sol Grubu (Avrupa Birleşik Solu) öncülüğünde gerçekleşen basın toplantısına Yeşiller ve Sosyal Demokratlar da destek verdi. Basın toplantısına HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de katıldı.

“Türkiye’de siyasal haklar, Kürt belediye başkanlarının görevden alınması ve AB’nin rolü” adı altında gerçekleştirilen basın toplantısında söz alan Yeşiller grubu üyesi Fransız parlamenter François Alfonsi, Sol, Yeşiller ve Sosyal Demokrat gruplara mensup bir grup AP üyesinin katılımıyla gerçekleşen bir toplantıda, AP bünyesinde “Kürt Dostluk Grubu” kurulmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Alfonsi, dostluk grubu kuruluş toplantısının AP’nin Strasbourg’da devam etmekte olan genel kurul toplantıları paralelinde bugün gerçekleştiğini aktardı. Grubun yaklaşık 15 parlamenterle kurulduğunu söyleyen Alfonsi, önümüzdeki günlerde yeni katılımlar olacağını belirtti.

Fransız parlamenter, “Kürtlerle dayanışma amacıyla ortak girişimlerde bulunacaklarını” dile getirdi. Grubun ilk toplantısının 9 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Basın toplantısında ise kayyım atamaları ve eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın durumu gündeme geldi. HDP Eş Genel Başkanı Temelli, kayyım atamalarını “hukuksuzluk, insan hakkı ihlali ve siyasi hak ihlali” olarak değerlendirdi. Temelli, Avrupa ülkelerini “demokrasi ve evrensel değerlerden taviz vermeksizin” kendileriyle dayanışmaya çağırdı.

AP’nin bir önceki yasama döneminde 5 yıl boyunca Türkiye raportörlüğü yapan Hollandalı parlamenter Kati Piri, kayyım atamalarıyla hedefte sadece HDP’nin olmadığını belirtti. Piri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu “tehdit ettiğini” söyledi. Piri, AİHM’de devam eden ve 18 Eylül Çarşamba günü Büyük Daire duruşması yapılacak olan Selahattin Demirtaş davasının onun durumundaki tüm siyasiler için önemli olduğunu da ifade etti.

‘DEMİRTAŞ, SAKHAROV ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTERİLSİN’ ÖNERİSİ

Basın toplantısına katılan Kıbrıslı Rum parlamenter Costas Mavrides, Selahattin Demirtaş’ın Sakharov Ödülü’ne aday olarak gösterilmesini önerdi. Sol Grup Başkan Yardımcısı, Danimarkalı parlamenter Nikolaj Villumsen, Demirtaş’ın “Sakharov Ödülü’ne layık olduğunu” ve öneriye destek vereceklerini belirtti.

Öneriyi ilginç bulduklarını söyleyen François Alfonsi konuyu 9 Ekim’deki Kürt Dostluk Grubu toplantısında tartışacaklarını dile getirdi. Kati Piri ise Sakharov Ödülü’nün Aralık ayında sahibine verildiğini, Demirtaş’ı Aralık ayında AP’de görmeyi umduğunu, ancak “o kadar beklenmeksizin serbest kalmasını temenni ettiğini” söyledi.

Sakharov Ödülü, her yıl AP tarafından insan hakları ve temel özgürlükler alanlarında mücadele veren kişi veya kuruluşlara veriliyor. İlk olarak 1988’de Güney Afrikalı lider Nelson Mandela’ya verilen ödüle 1995 yılında da Leyla Zana layık görülmüştü.

AP, 19 Eylül Perşembe günü Strasbourg’da “Türkiye’deki durum ve kayyım atamaları” konulu bir genel kurul oturumu düzenleyecek. Oturum sonunda konuyla ilgili bir karar tasarısı da oylanacak.

/Duvar

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.