Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Cyper Space’deki Kuşca

Son bir kaç yazımda Kuşca ve kuşcalılarla ilgili değişimden bahsetmekteyim. Bu değişimden bahsederken bazen Kuşca’daki sociokkültürel değişimden, bazende gözlen görülebilen estetik değişimden bahsetmeye çalışıyorum.

Bu yazımda da yine bir değişimden bahsetmeye çalışacağım. Bu değişmeyi ”Cyper Space’deki Kuşca” diye adlandırıyorum.

İlk önce CyperSpacesin ne anlama geldiğine bakalım. CyperSpace coğrafik sınırı olmayan ve sürekli değişen sunni bir çevre yada alan anlamına gelmektedir. Cyper Space bir anlamda sınırı olmayan bir ülke, bir buluşma yeridir. CyperSpace kavramı özellikle internet ağının gelişmesiyle beraber insanlar için gittikçe anlam kazanmış ve somutlaşmıştır.

Buradan yolla çıkarak kuşcalı ve Kuşca’nın Cyper Space’deki konumuna baktığımızda ilk etapta Kusca.com gelmektedir. Kusca.com’un açıldığından bu güne kadar gösterdiği başarıyı hepimiz bilmekteyiz. Ama bugün kusca.com’u burada değinmeyeceğim.

Benim bugün öne çıkarmak istediğim konu veya yenilik, Necati ve Dara arkadaşın Kuşca ile ilgili ‘Hecilare bi Cawi Kamera’ tanıtım filmidir. Tabii buradaki amacım! filmin içeriğini değerlendirmek değil veya filme eleştirsel bir gözle bakmak değil. ‘Hecilare bi Cawi Kamera’ filmi kendi konsepti içinde değerlendirilebilinir. Belki arkadaşların film ile ilgili, Kuşcayı tanıtma amacı konusunda eksiklikleri olabilir. Ama bu durum kuşcalıların kendi tanıtım filmlerini yaptıklarına dair başarılarını yok edemez.

Evet ‘Hecilare bi Cawi Kamera’ bir ilktir ve başarıdır. Filmin Kusca.com tarafından da internet alanına alınması, Kuşca ve kuşcalıları Cyper Space alanında daha da güçlendirmiş ve sürekli hale getirmiştir.

Eğer ‘Hecilare bi Cawi Kamera’ filmini halen seyretmemişseniz!
BURADAN SEYREDEBİLİRSİNİZ..

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster