KÜRDİSTANNUÇE

Dersim soykırımı’nın bugünkü adı AKP’nin ‘Master Planı’dır

Dersim Soykırımı’nın 79. Yıldönümüne ilişkin açıklama yapan Koma Jinên Kurdistanê-KJK Koordinasyonu, soykırım politikalarının bugün AKP tarafından devam ettirilmeye çalışıldığını vurguladı.

4 Mayıs 1937 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından “1937 Yılında Yapılan Tunceli Tenkil Harekatına Dair Bakanlar Kurulu Kararı” adıyla ve ‘gayet gizlidir’ ibaresiyle kabul edilen kararla, Dersim’de Kürt-Alevi katliamı resmileştirilerek devreye konulmuştur. Osmanlı egemenlik tarihi içerisinde defalarca katliamla karşı karşıya bırakılan halkımız, bunlara karşı tarihi direnişleri ve başeğmeme duruşunu sergilemişlerdir. Egemenlerin tek amacı halkımıza boyun eğdirmek ve köleleştirmek olurken, Kürt halkı ve soykırım çemberinde tutulan halklarımız Dersim’de, Botan’da, Mardin’de, Amed’de, Serhat’ta teslim olmayacaklarını haykırmışlardır.

SOYKIRIM POLİTİKASININ BUGÜNKÜ İSMİ AKP’NİN ‘MASTER PLANI’DIR

Soykırım politikalarının bugün AKP tarafından ‚Master Planı‘ ismiyle devam ettirilmeye çalışıldığını belirten KJK, Kürt-Alevi gerçekliğinin kırımdan geçirilmek istendiğini söyledi.

KJK Koordinasyonu açıklamasında, ‚‘1937’de resmi karar haline gelen ‘soykırım politikası’nın bugünkü ismi,, Erdoğan ve AKP faşizminin ‘Master Planı’dır. Rojava’da, Şengal’de ve Bakur kentlerinde dayatılan bu plan, Maraş-Terolar’da sahneye konulmuştur. Ortadoğulu binlerce insanı yerinden yurdundan eden, köylerini, kentlerini yıkan, mültecilik yollarında ölümlerine yolaçan kirli savaşı başlatmaları yetmiyormuş gibi, bir de halkları karşı karşıya getirme hesaplarını da yapmaktadırlar. Maraş, Sivas, Malatya hattı üzerinden yapılmak istenen projelerle de açık ki, tekrar bir Dersim kuşatması hedeflenmektedir. Kürt halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesinin temel ayağı olan Alevi-Kürt gerçekliği bu amaçla bir kez daha kırımdan geçirilmek istenmektedir.

HDP: Dersim Tertelesi ile yüzleşin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Dersim Soykırımı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açılamada, Seyit Rıza’nın “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu; ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” sözü hatırlatılarak, şunlar ifade edildi:

“79 yıl önce dönemin hükümeti ve ülkeyi yönetenler, Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarından birine imza attı. 4 Mayıs 1937 tarihinde, ‘Tunceli Tenkil Harekatı’ kararıyla Dersim Katliamı başlatıldı, 1938 yılında imha seferberliği sonuçlandırıldı ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 binlerce Alevi Kürt katledildi. Binlercesi topraklarından kopartılıp sürgüne gönderildi. Binlerce Dersim’li çocuk, özellikle kızlar evlatlık olarak verilerek ailelerinden koparıldı.

Dersim halkının 1937-1938 yıllarında karşı karşıya kaldığı devlet şiddeti bu toprakların tarihinde ne ilkti ne de son oldu. Yüzyıllar boyunca halklar defalarca muktedirlerin şiddet dalgalarıyla karşı karşıya kaldı. Cumhuriyet yıllarında halka yönelik şiddet, ya doğrudan hükümetler ya da resmi ideolojiden beslenen odaklar tarafından gerçekleştirildi. Çorum, Maraş, Sivas katliamları, Kürt halkının 1990’lı yıllarda ve bugün karşı karşıya kaldığı baskı, zulüm ve katliamlar bu zihniyetin devamı oldu.

Bugün Dersimlilerin talepleri çok açıktır: Katliamla özdeşleşen ‘Tunceli’ adı değiştirilmeli, ‘Dersim’ adı iade edilmeli; Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmalı; 1937-38 döneminde sürgün edilen Dersimlilerin zararları tazmin edilmeli; ailelerinden alınarak başkalarına verilen Dersim’in kayıp kızlarının akıbetleri ortaya çıkarılmalı; Genelkurmay arşivleri açılmalıdır.”

‘TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN ŞART’

Açıklamanın devamında, şunlar belirtildi: “Bıkmadan yinelediğimiz barış çağrısı, aynı zamanda halklarımıza bu zihniyetle yüzleşme çağrısıdır. Aynı zihniyet temelleri üzerinde siyaset yapan iktidar ve muhalefet partilerini, ırkçı politikaların savunucularını ve sürdürücülerini tarihle ve gerçeklerle yüzleşmeye çağırıyoruz. Dersim Tertelesi’nin hakikatlerine ulaşmak ve gerçeklerle yüzleşmek, toplumsal barış için şarttır. HDP olarak, 79. yılında Dersim Tertelesi’nde katledilen tüm canları bir kez daha saygıyla anıyoruz.”

/ anf

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.