Sezer SarıYAZARLARIMIZ

Herşey değişti bir tek belediye seçimleri değişmedi

Köyümüzü diger koylerden ayıran en büyük özelligi de cekismeli secim dönemlerine sahne olması. Secimler kimisi icin gurur meselesi haline gelmis, kimisi icin rant kapısı haline gelmis.Secimlerin ilginc bir yonu var cekisme en cok aksam vakitlerinde yasanir. Gündüz herhalde yatıyorlar aksam vakitlerinde birbirlerini izleyen arabalar her an kaza olma ihtimali yuksek tabi. sadece birbirlerini takip etmekten baska dusunceleri yok acaba bu arabanın icinde kim var nicin bu arabaya binmis acaba karsı tarafı merak eder. hele bir de karsı tarafı daha da meraklandırmak icin baslarını orterler tanınmamak icin. Hele bir de karsi taraftan biri diger eve gitti mi o evde yasanan sevinci bir gorun niye gelmis bize oymu verecek diye sevinirler. Ama bazilari ince dusunenler icin tabiki bu bir ajan olabilir diye dusunur. bu her secime giren ailede yasanır bu her donemde yasanıyor. ben ilginc ve birazda sacma buluyorum.

Bazilari icin rant kapısı dedim bunu neden diye soranlar olabilir. evet bazilari icin rant kapısı cunku kendim de sahit oldum bazilari sadece para almak icin geliyor. ben buna karsıyım eger birine destek vereceksen onun yanında ol ondan bir cıkarın olamamalı.Ama bunları boyle alıstıran da baskan adaylarıdır.

Gelelim harcanan 100 binlerce krona yazık gercekten cok yazık harcanan bu paraya aciyorum. Neden bu paraları bos yerlerde kullanıyorlar. Burda tek sorumlu yiyen ve yedirendir.yiyen secmenlerin bir kısmı ,yediren ise secime giren ailelerdir. Yazık yani bir baskanlik icin bunlara ne gerek var. Bana oldukca sacma gelen bir konu daha var o da her aksam aynı evde toplanmak sanki cok onemli bir is yapıyorlar ya evde toplanıyorlar. Yazık yani her gece 200-300 kisi ile ugrasmak sabir ister. secmenine guvenmeyen kisiler her aksam secmenlerini evinde agirlar. Sana oy veren zaten verecek sen evinde neden her aksam toplattiriyorsun ben anlayamıyorum. bu hicbiryerde yasanmayan bir olay…

Bundan sonra gelecek baskan adayları insallah boyle yapmazlar. rant kapısıdır diye gelenlerin önünün kapanmasi gerekir bir secimde onlara yuz verilmedi mi secim donemleri cok zevkli gecer. her aksam toplanacagınıza 1-2 hafta da bir evde toplanabilirsiniz tabi eger secmenine guvenın varsa bu boyle olur. bu yeniceoba da da boyle oluyor. Halk sana oyunu verecekse zaten verir.

Ve ben boyle bir kanıya vardım bilmem bana katılırmısınız? Secimi kazanan taraf secim doneminde harcadıgı 100 binlerce kronu cıkarmak icin koltukta bir is yapmaz sadece o parasini cikarmak icin ugrasır. Ya biz o hercadıgımız paraları sadece koltuga gelmek için harcadığımız paraları secimden sonra koyumuz icin harcasak daha iyi olmaz mi?

Koyumuzun secimi her zaman bana sacma ve komik gelmistir hele oturur sabaha kadar tesbih birakanlar,soyle bir sey var herkesin elinde secim doneminde tesbih olur.cocuklarda dahi gordum bu tesbihleri ya secimden sonra da bu tesbihi kullansan olmaz mi :))) gunah yani bu tesbihlerin oy sayma araci olarak kullanilmasi…..

Neyse yanlış anlayanlar olabilir bu sadece köydeki seçimlere olan bir eleştirim.Bazıları sizde aynı seçime girdiniz sizde aynılarını yaptınız derler. Ben eleştirimi herkes için yapıyorum buna bizim aile de dahil. Eleştirim köyün secimi…Bu tür seçimleri bırakalım lütfen.evet bu tür seçimleri bir yana atıp başka işlerle faydalı işlerle ugrasmalıyız bir yılımızı bu secimlere ayırmamalıyız. Her dönem aynı sahneleri gormekten gercekten bıktık.

Köyümüzde son 20 sene o kadar cok sey degisti ki kültürümüz bile degisti ama bu secim hazırlıkları bir türlü degismedi. Degisikliklere acik olmalıyız bu degisikliginde bir an olması icin ugrasmalıyız. Cünkü bu zihniyetin degismesi cok onemlidir….

SAYGILARIMLA….

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.