KÜRDİSTANNUÇE

Leyla Güven: Bu türkü kadınların türküsüdür!

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan HDP’li tutsak vekil Leyla Güven, Tevgera Jinên Azad’a (TJA-Özgür Kadınlar Hareketi) bir mektup gönderdi. Güven, Amed zindanındaki yükselen sesi türküye benzeterek, “Bu türkü de biz kadınların türküsüdür işte” dedi.

İşte Leyla Güven’in TJA’lı kadınlara gönderdiği mektubun bir kısmı:

“Sizleri direnişin 71. gününden kazanmaya olan yürek büyütür bir inanç ve coşkuyla selamlıyorum. Yüreği devrim inancı ile çarpan değerli kadın yoldaşlarım.

Ezîdî bir atasözü “ Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar çünkü güneşi kadınlar doğurur” der. Ne de güzel söyler öyle değil mi? Ne kadar da günümüzde karanlıklara meydan okuyan, en ön saflarda direnen kadını anlatıyor. Evet kadınlar uyandı. Geç kalmışlığın mahcubiyeti ile yola revan oldular. Elbette yolun meşakkati ve uzunluğunu biliyorlardı. Amed Zindanında yükselen ses, duvarların öte yanına ve tüm zindanlara ulaştı ve karşılık buldu. Ses melodiye dönüştü ve direnişin türküsü hep bir ağızdan söylenmeye başladı. Ne diyordu direnişin güzelleştirdiği kadınlardan biri, billur sesi ile “Her yürek kendi türküsünü söyler.” Tıpkı her dönem, her süreç ve devrim gibi bu türkü de biz kadınların türküsüdür işte. Anlaşıldı ki herkesin öncelikli isteği dileği aynıdır. Nasıl da birbirini görmeden, konuşmadan aynı dili konuşanlar olmuşuz mücadelemizde! Ne güzel işte tam da şimdi yapılacak olanlar bellidir. Akan enerji ile İmralı’daki tecrit kırılacak. Her yerde ama her yerde başarıyı mutlak kılacak ve sonuçlandıracağız.

/anf

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.