Hasan SertdemirYAZARLARIMIZ

Tatil

Tatil, görece yorgun düsen bir vücudun ve beynin, kum.günes ve deniz’de dinlenmesi ve yeniden enerji depolamasi amaclanarak yapilirsa bir önem arz eder. Aksi taktirde her yurtdisina yapilan gezi bir tatil degildir.

Yurtdisinda göcmen isci olarak calisanlarin agirlikli bir bölümü tatillerini; akraba ziyaretleri(asla buna karsi degilim) bir realite oldugu icin yazmak zorundayim, taziye evlerine giderek bassagligi dileklerinin iletilmesi, kina geceleri ile dügünlere katilmakla geciriyorlar. Yani, buradan argin yorgun giden bedenler dahada yorularak dönüyorlar. Elbette yukarida ifade etmege calistigim  “tatil sablonun”icine girmeyenlerimizde var. Tüm gelenek, görenek ve ritüellerimizi  1 ay gibi kisa bir zaman zarfina sigdirmanin sakincalari olsa gerek.

Bu, hem zaman hemde ekonomik bir arti yük olarak biniyor insanin omuzlarina… Öte yandan ev insaati ve onarimi ile tatilini gecirenlerimizin sayisida azimsanmayacak kadar var. Belki de bu genlerimizde var. Tarih boyunca göcetmis, kislari (kislakta) yazlari yaylakta yasam sürdürenlerin macerasidir bu. Yerlesik yasam düzenine gecmeyen toplumlarin yada kitlelerin ileriye dönük belirgin, bilincli hedefleride yoktur. Kisir bir döngü icerisinde cereyan eden spontane(kendiligindenci) bir yasam tarzi da denebilir buna. Oysa yerlesik, köklü bir yasam stilini kendilerine siar edinenler yasama kosullarina müdahale ediyorlar, inisiyatif kullaniyorlar. Onlar ezberleri degistiriyor, kisir döngüyü kirip atiyorlar. Umuyor ve diliyorum ki bizim insanlarimizda , sorgularlar, kendilerini ilgilendiren konularda kendileri karar verirler, onlar adina  baskalari düsünmez. Cünkü; en temel zaaflarimizdan biri de hep bir baskasinin bizim adimiza düsünüp, karar vermesi olmustur yasam süreci icinde.

****************

Izin döneminde Türkiyenin politik gündemi oldukca kabarikti.

Detaylarina inmeksizin kimi basliklara dikkat cekmek istiyorum.

Secimlerde 330’un üstüne cikamayan AKP , Yüksek Secim Kuruluna basvurarak , halkin gercek iradesiyle secilen milletvekillerin haklarini gaspetmistir.

Bu fasizan uygulamayi BDP ve CHP cok yerinde bir onurlu durusla protesto ederek yemin merasimine katilmadi.

Sikisan AKP bir yandan cözüm yollari ararken, RTE muhalefete “tükürdüklerini yalayacaklardir “gibi en basit tanimiyla yakisiksiz bir söylemde bulundu.

Komsulariyla sifir sorun yasamayi dillendiren AKP, Suriyeye neredeyse savas acacak.

Ermenistan yeniden Agri’yi istiyor.

Bu ve bu gibi konularda daha detayli ve kapsamli yazmak dilegiyle.

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster