Feridun Hayati ÜnüvarNUÇEYAZARLARIMIZ

1 MAYIS 2022

Günümüze dek, dünyamızda ve Türkiye’de; yasaklarla, katliamlarla ve acılarla kutlanagelen 1 MAYIS’larda yaşamlarını yitiren tüm emekçileri, sevgi ve saygıyla anıyorum.

Türkiye’de ve dünyanın diğer ülkelerinde bu yıl, 1 Mayıs’ı ne deyip de kutlayacağız? ..acaba deyip, bayağı bi düşündüm..!
Soracak, sorgulayacak o kadar çok şey var ki, hangi birini yazayım..?
Üzüntüm;
-İşçi ve emekçilerin birbirleriyle, ulusal ve uluslararası bazda, ciddi ve gerçek bi Birlik ve Dayanışmasının olmaması, emperyalist sömürü ve savaşlara karşı “iş bırakma” ve bezeri eylemler yapmaması ve Kapitalist Sistem’in pisliklerine boyun eğmesidir.

Bunları yapmadıkları gibi üstüne üstlük İşçi ve emekçi örgütleri, Kapitalist Sistem’in yoluna devam edebilmesi için; gerekli onarım ve tadilatlarını da yapmasına bizzat yardım ediyor. Burjuva Sınıfı’nca ve emperyalist güçlerce kullanılan Proletarya, tam bir örgütsel sorun yaşıyor ve K. Marks’ın “Bütün dünyanın işçileri birleşin” sözü, lafta ve rafta kalıyor..!

Ne hazindir ki ; işçi ve emekçilere aynı SINIF’tan oldukları unutturuluyor, birbirleriyle çarpıştırılıyor, emperyalistlerin çıkarları doğrultusunda kullandırılıyor.
Düşünsenize; dünyamızın maruz kaldığı bu günkü açlık, yoksulluk ve güvensizliği; emek ve işgücüyle bizzat fiziki olarak yapanlar, yani tetiğe basanlar.. tankı, bomba uçağını, denizaltıları kullananlar.. öldürücü silahları ve mühimmatlarını üretenler ve emperyalist patronları dinleyenlerin hepsi işçi ve emekçi..!

Siyasetörler, süper güçlerin birbiriyle savaştıklarını söyleyerek, olayı geçiştiriyorlar ve gerçeği anlatmıyorlar..!

Halbuki; dünyanın en Süpergücü, PROLETARYA’nın GÜCÜDÜR..!
Bu gücü, emperyalistlere teslim ederek Emperyalistlerin hizmetine sunan satılmış İşçi Örgütlerine lanetler olsun..!

Bu yıl ; alanlara gelen Proletarya düşmanlarıyla biraraya gelmek ve laf olsun diye 1 Mayıs’ı kutlamak istemiyorum. Gerek dünya genelindeki emperyalist uşağı İşçi Örgütlerini ve gerekse ülkemdeki benzerlerini ve 2 yüzlüleri, kendimce Protesto ediyorum.
Türkiye’de ;
-1 Mayıs’ı yasaklayanlarla..
-TKP Başkanı Mustafa Suphi ve 14 Merkez Komitesi üyesini katleden zihniyetle..
-Burjuva Sınıfı temsilcisi kemalistlerle..
-İşçi ve emekçileri istismar eden sarı sendikalarla ve sahte Solcu-sosyalist siyasetörlerle..
1 Mayıs’ta birlikte olmak ve yüzsüzlerle 1 Mayıs kutlamak, bana zul geliyor.

Bence bir proleter ;
-her şeyden önce devrimcidir,
-Sosyalist Sistem’i benimser,
-dik durur ve doğruları söyler,
-Proletarya Sınıf’ının önderliğini kabul eder,
-emekçiyi ve sınıfsal değerlerini korur,
-diyalektik materyalist felsefi düşünceyi özümser ve uygular,
-devrime, her daim hazır olur.

Bu duygu ve düşüncelerimle ; Türkiye ve tüm dünya ülkelerindeki emperyalist sömürüye ve Kapitalizm’e karşı mücadele eden SINIF BİLİNCİYLE mücehhez, bütün işçi ve emekçilerin, 1 MAYIS Emek ve Dayanışma Günümüzü kutluyorum.

Sosyalist bilinçle, selam ve sevgiyle..

Yazarımız

Feridun Hayati Ünüvar
Aslen Konya'nın Seydişehir ilçesinden. İvriz ilk öğretmen Okulu mezunu olduktan sonra Kuşca’nın Büyük Yayla ilkokulundan öğretmen olarak çalıştı. 1970’li yılların başında Danimarka’ya geldi. Danimarka’da Türkçe eğitim vererek öğretmenlik mesleğine devam ederken, sosyal danışmanlık eğitimini bitirdikten sonra, 5 yılda hukuk okumuştur.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.