Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Dünya’da çok Trump’lar var

Amerika Cumhuriyetci adayi Donald Trump az egitimli insanlari seviyormus, siyahileri sevmiyormus. Dünyada Donald Trump’lar cok oldugunda dolayi dünyada insanlari cogu ac, sefil, perisan, benim ülkemde Donald Trump’lar yönünde cok zengin oldugundan zerre kadar süphem yoktur.

Magaralarda fare gibi öldürdük diyenler,

Türk olmayan türke hizmet etmek düsen diyenler,

Fasistler yurtsever insanlari öldürürken bana sagcilar adam öldürüyor dedirtemezsiniz diyenler,

Üstüne güvenerek kürt illerinde duvarlarda irkci solaganlar yazanlar,

Bodrumlarda insanlari diri diri yakanlar,

Bunlari asmiyalim besleyelim diyenler,

Hic kimsenin süphesi olmasin, birgün gelecek hesap sorulacatir.

2002’de AKP iktidara geldiginde Tayyip bey Amed konusmasinda umutlanmistik. En az Avrupa Birligi standardlarinda bir demokrasi gelecegini ümit etmistim. Baskanlik sevdasindan sunni siyasal Islam egemenligi yaratmak Ortadogu’da hakimiyetini kurmak icin Türkiye’yi Suriyelestirdi. Kürtler kentleri ve kendilerini yönetmek icin yerel yönetimlerini güclendirmesi gerektigine inanarak öz yönetim gidilmesini istediler. Bu istekle ne bir ayrilma söz konusudur. Kendi sehirlerini harebeye cevirmek, kendi vatandaslarini ölümleri sayisal basari hanesine yazmak asla demokrasiyle bagdasak bir yani yoktur. Kürtlerin öz yönetim istemlerine ayni döneme rastlanan 9000 km uzaklilkta Filipin Moro gerillarla arasinda güclü bir öz yönetim kurmasi icin Türkiye büyük bir destek verdi. Ne yaman bir celiski degilmi?

Güzel duygularla, hayellerle kurmustuk: bir daha silahlar patlamayacak. Kürt Türk demokrasi nimetlerinden faydalanarak barisi beklerken baskanlik ugruna baris masasi devrildi. Bir sürü bahanelerle bunlar terorist yandaslari, bunlar bölücü, bunlar vatin haini, AKP kazanmasa beyaz toroslar gelir. Hani anneler aglamayacakti, ne oldu dünya mi degisti? Düne kadar PKK teröristi bugün sizin uyguladiginiz siyaseti karsi cikanlar herkes terörist. Allah askina bu uygulanacak bir politikamidir? Tutunacak bir tarafi varmidir?

Ôz yönetim benzerleri yöneten cok devletler vardir. Bu devletler demokrasi ve varlik icinde yasiyorlar. Yerel yönetimler güclendikce, demokrasi gelenegi halklar arasinda güclenir. Belediye hizmetleri, egitim, saglik, insani gelismesinden daha verimle olacagina dünyada örnekler vardir.
Ape Beram

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı