Hasan SertdemirYAZARLARIMIZ

Gömlek

Sözcükler; düsüncelerimizin, fikirlerimizin, duygularimizin disavurumunun en etkin,kalici ve belirleyici ögeleridirler. Beynimizin sarsilmaz süzgeci ve terazisinden gecerek, girtlagimizda sekillenip sese dönüsen KELIMELER , belkide insanoglunun tarihsel sürec icinde tanidigi en müessir(etkin) “silahtirlar”. Tüm sevdalarda, yasam maceralarinda, hayat hikayelerinde, hüzünlerde, coskularda, acilarda, sevinclerde en temel ve merkezi bir mevzi alirlar kelimeler bilincimizde. Siir’in, hikaye’nin, roman’in en temel ve belirleyici hammaddesidir sözcükler.

Sözcükler, hem yara acar hemde ilac olurlar. Kimi zaman karanliga iter, kimi zaman da günesi fethetmeye kalkisirlar. Tüm yasam bicimimizi sekillendiren kelimelerin gücünü anlatmak beni asar, bilgi dagarcigim buna yetmez. Deyim yerindeyse haddimi bilirim. O nedenle simdilik bu kadari ile yetineyim diyorum.

Kimi sözcükler hem edebiyat dünyamizda, hemde siyasal tarih bilincimizde silinmezcesine iz birakirlar. Yasam’in her evresinde önemli bir yer tutarlar.

Türkce’de, Gömlek sözcügüde bunlardan biridir. Gömlek, yasamimiza giren ve cogu zamanda yön veren bir kavram haline gelmistir yakin politik tarihimizde.

Halide Edip Adivar , Kurtulus savasinin karmasikligini, zorluklarini betimledigi romanina “Atesten Gömlek” adini vermistir. Yazarken ellerim titresede ölümle cezalandirilanlara “Idam Gömlegi” giydirilir.

Deli gömlegi Türk edebiyatinda azimsanmayacak bir yer tutar.
Devrim gömlegi Che Guevara ile özdeslesmistir. Türkiyenin yakin politik tarihinde Milli Görüs Gömlegi ve onun temsil ettigi ideolojiyi az cok taniyoruz. Hic benimsemesemde, asla inandirici ve uygulanabilirligine inanmasamda bu ideolojinin bir durusu var, anti- emperyalist bir durus.

Neki Milli Görüsün üvey evladi AKP bu gömlegi sirtindan cikardigini aciklamisti.
Kendi ikballeri icin satamayacagi hicbir degeri olmayan, gerektiginde gömlek degistirenlerin dinlerinide degistirmeyecegini kim garanti edebilir? ABD’nin Büyük Ortadogu ve Kuzey Afrika projesinde esbaskanlik edenlerin siyasetinin simdiden yolactigi felaketleri görmek her insanim diyen bireyin görevidir. ABD’ye taseronluk yapanlarin, Taliban liderinin önunde diz cökenlerin Türkiye’yi yönetmesi, cagdas bir toplum olma iddiasindaki ¨Türkiye’ye yakismiyor. Hertürlü yolsuzlugun batagina saplanmis bir AKP Türkiye’nin ayibidir.

12 haziran secimleri, hem bu gömlekten hemde bu gömlegi degistirdik, bunu sirtimizdan cikardik diyenlerden kurtulma secimi olmalidir. Aslinda gömlegi degistirdik diyenlerin ciplak olduklari ortadadir.

Mesele bunun herkesce görülmesi yada herkese gösterilmesidir.

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster