Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Her şeye rağmen güzel olmak

Sairin dedigi gibi güzele güzel demem güzel benim olmadikca. Sair, doga, cevre, ekoloji insan güzellikleri dile getiriyor. Ekoloji dengeyi bozanlar kutuplasmayi yaratanlar, kafadaki zihinsel cölllesmeyi yaratanlardir.
Toplum olarak 7 haziran kiran kirana bir secim yasadik. HDP baraji asmamasi AKP 400 milletvekilini haksiz yerde cikarmasi icin sayin Selahattin Demirtas’a domuz yedirdiler. Bunlarin dini, imani yok, bunlar zerdust dediler.
Iftira, karalama, ellerinden ne geldiyse yaptilar. Anlasiliyorki, herseyden önce ihtiyacimiz olan güzel insan olmaktir.

Daha önce HDP bagimsiz mecliste idi. Simdi 80 milletvekili ile mecliste. Cok renkli, cok inancli ve cok dilli yariya yakin kadin milletvekili ile Türkiye’ye bir demokrasi dersi verildi.

Kobani düstü düsecek. Kobani yerine kendileri düstü. Kobani yerli bir oldu, bunlar cifte telli oynuyorlar. Simdide PYD ISID’den daha tehlikelidir, Suriye’de bir devlet kurmalarina asla müsade etmeyiz, diyen bu zihniyete
kürtlerden hala bir destek cikiyorsa en hafif deyimi ile egemen sistem zihniyetimizi ve bakis acimisi körletmistir.

Bize zarari dokunsa dahi güzele güzel, dogruya dogru dememiz lazim. Insan aklini, ruhunu ve bedeni radikal kurallarda biraz mesafe koyup özgürce düsünmek, doga ile, inanclarla dünyalasmak ve bütünlesmek hem dünyamiz güzellesir hem bizlerde güzellesiriz.

Insan dilinden, kültüründen, tarihinden kopuk yasayamaz, yasamamalidir. Bu özelliklerden mahrum birakiliyorsa, egemen sistem güzelliklerden yoksun oldugunu bunu simdiye kadar uyguladigi bu baski sistemle oldukca kanitlanmistir.

Gecmisimizi animsarsak kürt olarak yok sayildik, hor görüldük. Alevi olarak, afedersiniz, mum söndü lanse edildik. Ermeni olarak küfürle es degerde tutulduk. Müslüman olarak baski gördük, herseye ragmen güzel olmak zorundayiz.

Müslüman müslümani öldürüyor, müslüman müslüman camilerini bombaliyor, tarih eserlerini yok ediyor. Günde onca günahsiz insanlar ölüyor, neden? Yöneticiler güzellikleri yaratmadigi icin.

Yasadigimiz topraklarda bir türlü güzellikler yaratilmiyor, derler ya, balik bastan kokar. Öyle bir koku ki, rojowada ISID canilerden rahatsiz olmuyor, beraber yasadigi kürtlere ragmen, komsu kürtlerden rahatsiz oluyor. 25 haziran 2015, ISID Kobane’ye neden, nicin saldirdi?
Gere Spi düstü düsecek, yani YPG’nin eline gecen günlerine denk gelmesine tesadüfmü? Bu kanli baskinlar kürtleri korkutmak istiyorlardi, bu caniler insan gibi savasmiyorlar, katliam yapiyorlar. Nasilki gecmisi Türkiye Barzani yerine, Saddam’i tutanlar bugün ayni politikayi PYD
yerine ISID canilerine gizli, acik destek veriyorlar. Yalnis kurgulanan politika dogru sonuclari ortaya cikarmayacagi bir gercektir.

Ape Berem

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı