Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Kurdno hun Roj TV tamaşa dikin!

Kürt halki uzun acili vadilerden gecerek bugün günlere geldi ve kendini yeniden yaratti. Cetin bir caba harcayarak, emegi ile, mücadalesi ile ayakta kalmayi basardi. Biz kürtler 12 Haziran genel secimleri, oyumuzu sahtesi ve cürüge degil, asila verecegimize inaniyorum.

Türk yöneticileri herzaman dillendirdigi bir deyimleri vardir: Türklerin hassasiyeti var. Türkiye Cumhuriyeti ulus bir devlettir. Tek dil, tek millet, tek devlet, teklemeyle say, saydigin kadar say.

Tarihe baktigimiz zaman Anadolu’da ve Mezopotamya’da Türklerden önce yerli halklar vardi. Kürtler, ermeniler, lazlar, rumlar. Bu halklarin hassasiyeti yok mu? Tarihi, kültürü, dilleri ve bütün insani degerleri karsi güc kullanarak, inkar etmek bir erdemlikmidir?

Baska bir söylem, kürtler, türkler bin senedir beraber yasiyorlar. Kürt, Türk kardestir. 200 senedir kürdün 28 ayaklamasini kanla bastirdin. Tarihte günümüze kadar Habil ve Kabil kardesligine benzetmek daha dogru olur. Zira kardeslik esit haklara dayanir. Kürdününde vazgecilmez haklari vardir. En büyük degeri Roj Tv’dir. Halkin mücadelesi ile meydana gelmistir. Kürt medyasi büyük bir basari kazandi, cok ileri bir düzeyde Kürt medyasi bu dönemde halklarin siyasi bilincini oldukca yükseltti ve zenginlestirdi. Bedel ödeye ödeye bu duruma geldi.

1980′ lerde ulusal basinimiz, televizyonumuz yoktu. Evet simdi nereden nereye geldik. Kürtler kendi isini kendi görüyor, baskalarina muhtac olmadan. Kürtce, türkce günlük gazeteler, haber ajanlari, uydu televizyonlari, internet kanallari kendi öz gücü ile yapmaktadir. Dedik ya, bedel ödeye ödeye geldik bu günlere. 4000 köy virane döndü. 17.500 aydin, yurtsever mechulu belli sehitler kervanina katildi. Bu bedellere karsi biz kürtler, degerlendiriyormuyuz? Sunu sormak hakki kendimde görmüyorum, ama duygularim beni zorlayarak yazmak zorunda kaliyorum. Kurdno evinizde Roj Tv varmi? Yoksa irkci, inkarci, yalanci televizyonlar, o televizyonlarda kürt düsmanligi yayin yapan tek Türkiye, kurtlar cakallar vadisi, Firat Dicle, daha baska dizilerle zamana zaman mi katiyoruz? Yalnis anlasilmasin, anladigimiz dilde elbette haberleri, acik oturmalari, panelleri izleyecegiz. Beni bagislayin kardeslerim, eger kusur ettiysek, kendimizi elestirmeden menzil alayamayiz.

Insanoglu yalnis dogru, ask sevgi, kin düsmanlik, iyi kötü, icinde barindiran yüce bir varliktir. Hangisini kendisine yakin görürse, onunla mutlu oluyoruz.

Kürt hassasiyeti herseyden üstün tutarsak, kürt varligi ugruna yedi yakinini kaybeden kürt annenin acilarini icimizde ve yüregimizde hissedersek ki buna eminim, aci yüregimizdedir. Onun icin Roj Tv’de bizim degerlerimizden bir tanedir. Bu degerimizide halkin emegi ile yayin yapan, gelin ezilen bütün halklarin sesi, gönül birligi ile Roj Tv’siz yasam olmamalidir degerli kardeslerim.

Ape Berem

Daha Fazla Göster