DİL & EDEBİYATGÜNDEMDEKİLER

Kürtler dilleri ve kültürleri için direniyor

Dünyaca ünlü Kürt kökenli romancı Yaşar Kemal, Kürtlerin dilleri ve kültürleri için direndiğini belirterek “Çözüm, temel insan haklarını tanımaktadır” dedi. “Ben Kürdüm, anam babam hepsi Kürt” diyen ünlü yazar, 16 yaşından bu yana hapishanelere girdiğini anlattı.

Dünyaca ünlü yazarlardan Yaşar Kemal, Radikal gazetesinden Cem Erciyes ile DİHA muhabirlerine verdiği ayrı mülakatlarda Kürt sorununa ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ÇÖZÜM TEMEL İNSAN HAKLARINI TANIMAKTIR

Radikal gazetesinde herkese seslenen Kemal, “Çözüm, temel insan haklarını tanımaktadır” dedi. Gazete, mülakatın tümünün yakında yayınlanacağını bildirdi ancak bazı bölümlerini aktardı.

Yaşar Kemal’le mülakattan bazı satır başları şöyle:

*Türkler de Kürtler de ayrılmayı hiçbir zaman istememişlerdir. Onları birbirinden hiçbir güç ayıramaz.

*80 yıl, bu adamlar niçin bunca yıllar dağlarda diye düşünmedik. Vatandaşlık ödevlerini bekledik de, eğitim, sağlık, yatırım, devletin vatandaşlarına vereceği hizmetleri vermedik. İnsan olarak, vatandaş olarak haklarını vermek akıllara gelmedi.

*Kürtler dilleri ve kültürleri için direniyorlar. Yönetim, kültürünüze ve dilinize özgürlük verirsek, siz bağımsızlık da istersiniz, diyor. Ve yıllardır inanılmaz kirlilikte, kötülükte, anlamsız bir savaş sürüp gidiyor.

*Çözümün ne olduğunu herkes biliyor: Uygar dünyanın vazgeçilmez olarak kabul ettiği insan haklarının tanınması. Azar azar, korka korka değil gerçek bir çağdaş demokrasinin gerekleri olarak tanınması…

*Bu ‘akil adamlar’ konusu çok tartışılır oldu. Çözümün özü bu kadar açık seçikken akil adam, arabulucu filan gerekmiyor.

BUGÜNE KADAR KİMSE ‘KÜRTLER NE İSTİYOR’ DİYE SORMADI

DİHA haber ajansından İsmail Yıldız ve Ömer Çelik’e de mülakat veren Yaşar Kemal, bugüne kadar kimsenin “Kürtler ne istiyor?” diye sormadığını kaydetti.

“Kürtler bugüne kadar tek bir şey istedi, o da dilleri” diyen Kemal, “Bu çok önemli bir şey. Dillerin ayakta kalabilmesi için yazılı edebiyat olmalı. Yazılı edebiyat olmadan hiçbir dil, dil olamaz. O yüzden Kürtlere dili verirken, bir devlet eğer bir şey yapıyorsa, hakaret etmiyorsa, yalan söylemiyorsa Kürtler için yapacağı tek şey şudur. Kendi dillerinde ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteleri olacak. Bunu vermiyorsa hiçbirini vermez” ifadelerini kullandı.

SORUN SADECE CUMHURBAŞKANI İLE ÇÖZÜLMEZ

Kürt sorununun çözümünün mevcut haliyle zor olduğunu vurgulayan Kemal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sorununun çözümü konusunda niyeti olduğunu, ancak bunun sadece cumhurbaşkanıyla olmayacağına dikkat çekerek, “Kim yapıyor bunu, kim kapatıyor Türkiye’nin önünü. Bu düşmanlık demektir Türkiye’ye. Ve bu adamlar yapıyorlar bunu” dedi.

YÖNETİCİLER SAVAŞA TAPIYOR

Mehmet Uzun’un cenazesinde Kürtlerin yazarlarına ne kadar sahip çıktıklarına şahit olduklarını ifade eden Kemal, “Burada ise bizimkiler bizi hapishanelere sokuyorlar. Ben Kürtler için şimdiye kadar hep barış istedim. Peki, niye bu adamlar beni hapse attılar, mahkum ettiler. 5 sene Kürtler hakkında yazı yazamadım. 1 yıl 8 ay mahkûm ediliyordum Avrupa Konseyi olmasaydı. Yargıtay bile bana mahkûmiyet kararı vermişti, hakları yoktu. Ben sadece barışı istedim. Savaşa tapanlar diye yazdım. İnsanlar ve yöneticiler savaşa tapıyor. Niye yapıyorlar bu savaşı” şeklinde konuştu.

BEN KÜRDÜM

“Ben Kürdüm” diyen Kemal, “Anam babam hepsi Kürt. Ben sosyalist bir adamım, 16 yaşından bu yana hapishanelere girdim. Bu zor bir iş. Senelerce iş bulamadım. Hangi işe girdiysem elimden aldılar.

Kilde: ANF

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.