Necati GezenYAZARLARIMIZ

MAZLUMUN AHI VAR-BILINMELIKI ARTIK GÜCÜDE VAR!

Icerisinden gectigimiz günler öyle siradan günler degildir. Artik mücadelenin ve savasin bir dönüm noktasina geldigi bütün yönleriyle görünüyor. Önceki gibi yasanan oyalama sürecleride artik hic bir sekilde yasanmayacak.

Beynimiz, dogaldirki bütün bu yasadiklarimizi hafizamiza kaydediyor. Yine tüm bu trajik baskilari, ölümleri yasarken, dogaldirki bu kaydetme esnasinda, beynimizde ve hafizamizda büyük tahribatlar yaratarak, bünyemizin olusturdugu, temel duyularimizin ve hislerimizin, yer ve anlam degistirmesine yol aciyor. Bir anlamda, bugüne kadar kazandigimiz, gelistirdigimiz, insani yönlerimizin, neredeyse tamami alt üst olmus dereceye getiriyor.

Vicdan, merhamet, sevgi, baris, kardeslik, birlikte yasam, din ve inanc kardesligi, dostluk, arkadaslik, deyimlerinin anlamlari, manasini yitirdi.

Insan oldugumuzu belirleyen, temel duygu ve duyularimizdan maalesef büyük oranda arindik.

Öyle bir arinma olmasaydi, bu görülmemis vahsetin icinde bu kadar sessizce yürüyüsü ve hissiz yasamayi, nasil mümkün kilabilirdik. Insana yakisan, korku ve endiselerinden arinip daha güvenli bir yasam icerisinde olabilmesidir. Ancak gelin görünki,

Korku ve endise, gölgemiz gibi sürekli bizimle dolasiyor.

Merhametsiz küresel sistemin, mazlum toplumlarin basina bela ettigi, irkci bagnaz zihniyetler iktidari, halklar üzerinde olusturdugu baskici ve tüm varligi ile teslim alma yöntemi, baskin gelmis, görüntüsünde, bütün farkliliklari kendi kirli bünyesi icinde eritme gayretinde, cabasinda.

Bu öyle bir bünyeki doymak bilmiyen, icine aldigini kendisi gibi vahsilestiren, olumlu olan tüm yaklasimlari aninda ezen ve yok eden, (deyim anlaminda) bir aygira dönüsüyor.

Ama bu vahsi ve kudurmus aygira karsi, ezilenlerinde görülmedik bir direnisi ve karsi durusda sergileniyor.

Tarih, tüm bu yasananlari kayit ediyor elbet.

Derler ya;
“zalimin zulmü var ise mazlumun da ahi var”. Dogru zalim her zaman zalimdir, zulümkardir. Ve mazlumun büyük ahi vardir. Ancak bilinmeliki mazlumun artik gücüde var.

Bu bu güc, öyle bir gücki; cehenneme cevirdiginiz yasam alanlarimizin hesabini, dile getirmekte bile zorlandigimiz vahsi ölüm hallerini bu halka yasattiniz ya; sizlerden bunun hesabi mutlaka ama illaki sorulacaktir.

Buda tarihin, halklarimiza gösterecegi en anlamli gün olacaktir.

Ve o gün geldiginde,

Halklarimizin onurlu gelecegi icin, ögür bir yasami icin mücadele eden, ve kaybettigimiz yigitlerin, bu ugurda kendilerini feda eden bütün canlarimizin ugruna, o tabii cennet topraklarini, icinde mutlu ve onurlu tüm canlilarin, özgürce yasaya bilicekleri, gercek bir cennete cevirerecegiz ve onu insa edecegiz.

Ve bunu hep birlikte görecegiz…

Görecegimiz günler yakindir.
Tutsak tuttuklari,
Günesimizin zaptida yakin. Görecegiz.
Göreceksiniz…

Nazim in dile getirdigi bu deyisi, bu günlerde gececek gülüm diyerek;
Direnmeye devam edelim.

Düsmezse düsmesin
Yakamizdan ölüm
Bizimde üstümüze
Günes dogacak
Gülüm…

Gülüsüne bir kursun
Siksa da ölüm
Unutmaki umuda
Kursun islemez
Gülüm…

O gün gelecektir hemde yakin bir gelecektedir.
Gercek bahar mutlaka gelecektir, memleketimin kadim daglarina ve topraklarina.

Bu yil Newroz un,
gercek anlamini bulacagi gercek bir yil da olacak.

Yeni Gün Yeni Dönem.

Ve bu baharda bir baska olacaktir. Bekleyelim…Görelim…

Berjin Demirkaya yoldasin anisina ve hatirasina.
Direnisiniz
Fedakarliginiz zafer ile ödüllendirilecek.

Yazarımız

Necati Gezen
Müzisiyen
Kuşca'da doğdu. Danimarka'da yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.