Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Xapandin

Bizler ezilen bir halkin insanlari olarak, emparyalizm gücleri zengin olan topraklari bol olan suyuyla, muhtesem daglariyla, yer altindaki petrolu ile, Mezopotamya cografyasi dort parcaya bölerek, kendilerine kul, köle baglamak istemislerdir.
Politik, siyaset, kültürel olarak tanimaz hale getirmek. Kültürümüzü yok saymak, dilimizi inkar etmek, kart kurt deyimlerle, akla mantiga, vicdana sigmayan tezler öne sürerek, baskici bir asimilasyona tabii tutmak basari kazanacagini zannetmisler.

Bu olumsuzluklarin en büyük nedeni atalarimizin birlik beraberlik ruhlarina sahip olmamalari. Atatürk bu parcalanmisligindan yararlanarak ilk cikisini Kürdistan eyaletine yapiyor. Sehlerle ve mirlerle görüsürek kurulacak devlet Türk Kürt devleti olacak, yani ortak vatan.

Secilen vekilleri ilk meclisi kendi milli ve yerel giysilerinizle gelin demis. Daha sonra bu milletvekilleri niye milli giysilerinizle meclise geldiniz diye, sark istiklal mahkemesine idama goturuyorlar.

Günümüze gelirsek degisim ve dönüsüm olmussada kendinimizi sorgulayacak yanlarimiz var. Asimilasyon hala devam ediyor. Okul egitimi yasak. Bizi yönetenler Diarsporda yasayan türklere ana dilinizi unutmayin, ana dilinizle egitim görün. Buda su anlama geliyor. Türkleseceksiniz, yada türkün kürdu olacaksiniz. Sayin Besikci´nin dedigi gibi, türkün kürdu var, Suriye´nin kürdü var, Irak kürdü var, Iran kürdü var, Kürdistan´ın kürdü yok. Ape Musa’ dan ve yeni Hüseyin Deniz’den kürtler uzerinde yazilmis birer hikaye yazacaktim. Cok sevdigim bizim insanlarimiz yalnis algilama olur diyor yazmadim.

Sayin Ismail Besikci’den bir olayi yazmak istiyorum. Besikci Istanbul’da yayin evi olan dostunun ziyaretine gidiyor. Yayin evinde sohbet ederken iceriye genc bir bayan giriyor, elindeki romani masaya firlatiyor. Bayan ben bu romani türkceye cevirmem, bu kitapta yan kesici türk, yalanci türk. Yayin sahibi diyorki, türkse türk, ne yapalim. Bayan diyorki, türkün yerine kürt yapalim, romani o zaman türkceye ceviririm. Degerli kardeslerim Wan’daki deprem felaketinden kimi internet sitesinde, sosyal medyada, cok kötü seyler söylediler ve yazdilar. Allah seni böyle cezalandirir. Vah vah cok üzüldüm diyecektim. Beter olur insaallah. Yerle bir olur guneydogu. Allah Diyarbekir’de eder insaallah. Tarih sureci farklida olsa, kürte düsmanlik nasil ortaya cikiyor ve nasil birbirene benziyor. Ihsan Sabri Caglayangil fare gibi zehirledik, su siyasi islama bakin, Fethullah Gülen 500 degil, 5 bin hatta 50 bin olsun yok edin. Böyle hakaret vari deyimlerle, söylemlerle, öldürün, yok edin, sözde dini cemaat ve sistem partileri, kurum ve kuruluslarini desteklememek zamani gelmis ve gecmistirde.

Ape Berem

Daha Fazla Göster