Erdal ÇolakYAZARLARIMIZ

YASLILAR HAFTASI ve IRONI

Türkiye`de her yıl 18-24 Mart tarihleri arası “YAŞLILAR HAFTASI” olarak kutlanmaktadır. Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Tabiki bu yazi yazmamdaki asl amac yaslilarimizi ozellikle Kusca`daki ve bize komsu olan koylerdeki yaslilarida kapsamaktadir.Ben toplumumuzda yasayan bedenen ve ruhen yaslanmis insanlarindan bahsetmek istiyorum.Sezgilerim ve tecrübelerimm bana sunu ogretti. Genclerimizin ve yaslilarin ayni sahada top kosturduklarini.Tabiki yasini almis kisilerin bize iyi birer ornek olusturduklarini inanmiyorum.Hicbir yonden iyi donanmamis , tecrübelerinden ,birikimlerinden ,negatif elektrik aldigimiz kisiler. Dedikodudan baska bildikleri ,insanlari yermekten,onlarin negatif yönlerini sorgulayan iste bu yaslilar.Hele son günlerde internet sevdasinin bu kadar onlarda nüksetmesinede bir anlam veremiyorum.Ben bu konularda yaslilarla is birligi yapan gencligide kiniyorum.Sunu iyi biliyorum ki Kusca ve civar köylerde cep telefonu dahil ,bilgisayar kullanamayacak yasli kesimin bu kadar internete bügünlerde düskün olmasini büyük bir ayip olarak görüyorum.

Sunu iyi bilin ben internetein kullanilmasina karsi degilim.Internetin bu kadar yasli kesimin gecici sureyle kullanmasina anlam veremiyorum bu haftalarda. Ama yasli kesimide bir müjde vermek istiyorum onlar bu dünyadan göctüklerinde onlarin yoklugunu hissettirmeyecek insanlarin oldugunu söyleyebilirim.Sunu iyi biliyorum ki bu yaziyi hicbir yaslinin okuyacaginada ihtimal vermiyorum. O yüzden elestirilerimin dozajini arttiriyorum.Tabiki onlarin dava arkadasi olan genclik haberdar eder onlari.Evet genclere kizginim cünkü onlarla hareket ediyorlar. Yaslilarimizin interneti kullanabilme ihtimail varmi sizce? Cep telofonunu dahi ac tusunu sadece kullanabiliyorlar.Siz nicin yasli kesimin internete bügünlerde düskün oldugunu bilirsiniz tabiki.Gercekten böyle zayif bir toplumun olusmasini sebebi bu yaslilar.Ben bu yazi yi yazarken gözlemlerimi cok ön planda tutuyorum.Benimde sizin gibi düsünen büyüklerim var.Ama sadece yasindan dolayi hürmete layik onlar.Bu tesbitime bütün Ic Anadolu bölgesindeki yasli ve genc kesim dahildir. Tıptaki gelişmeler ve yaşam standartlarının yükselmesi ile son yüz yılda insan ömrünün ortalama 30 yıl uzadığı tespit edilmiş.Her ne kadar hos bir haber olsa da hayir kardesim ben insan ömrünün uzatilmasini istemiyorum eger insanlarimiz böyle düsuünüp,yasayacaksa.Herhangi bir insani vakif üyesi olmayan, bir dernekte calismalarda bulunmayan bir kesim;pardon cenaze fonunu unuttum. Ve ara sira camiye , deniz fenerine yaptiklari bagislari ve fakir akrabalarina gönderdikleri para yardimini ballandira ballandira anlatmakta bitiremiyelerden bahsediyorum.Danimarka`daki yaslilarla karsilastirdigimizda daglarca fark var.

Danimarkali yaslilar dans ediyor, aşık oluyor, dünyayı geziyor, üniversitede okuyor, düzenli olarak spor yapıyorlar. Üstelik hepsi 50’li yaşları çoktan geride bırakmış. Danimarkali yaslilar, gençleri kıskandıracak kadar renkli bir hayat yaşıyor.
Esnek, fit, kendinden emin ve meraklı danimarkali yaslilar! 50 yaş ve üzerindeki insanlardan söz ediyoruz. Yarım asrı deviren bu insanlar köşesine çekilip ölümü beklemiyor, bos seylerle ugrasmiyor. Bu yaşlıları artık 20 yaşındakiler nasıl yaşıyorsa öyle yaşıyorlar. Yani bir çeşit ebedi gençlik…Tabı siz diyorsunuz ki bizim kültürümüz baska onlarinkisi baska;dogrudur.Bu farklilik bir mazeret degil.Konusmaya geldi mi bizim yaslilar mangalda kül birakmazlar. Ama danimarkali yaslilar; insanlari yermiyorlar,dedikodu yapmiyorlar,interneti torunlarina,cocuklarina,gelinlerine, actirmiyorlar.Temennim siz gencler ve yaslilar dolu dolu bir yasam yasamaniz dilegiyle.Hepinizin Yaslilar haftasini kutlarim.

Yazarımız

Erdal Çolak
Kütüphaneci ve Belediye meclisi üyesi.
Kuşca'da doğup, Danimarka'da yaşamakta.

Daha Fazla Göster