DANİMARKANUÇE

Danimarkalı gazeteci Sultan Çoban’a 1 yıl 3 ay hapis cezası

Danimarkalı gazeteci Sultan Çoban’ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası” yapmak suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Konya 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Sabah 9:13’te başlayan duruşmada yargılanan gazeteci Sultan Çoban, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş Direktörü ve Çoban’ın vekili avukat Veysel Ok, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Danimarka Büyükelçiliğinden iki temsilci, Danimarka TV2’yi temsilen Martin Selsoe Sorensen ile Çoban’ın ailesi ve arkadaşları hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, duruşmada ilk olarak sanık gazeteci Sultan Çoban’a “Bu Facebook hesabı sizin midir?” diye sordu. Çoban’ın “Benimdir” ifadesi üzerine hâkim, Çoban’a iddianamede yöneltilen suçlamaları ve suçlamaya konu olan Facebook paylaşımlarını okudu.

Mahkeme Başkanı sanık gazeteciye beyanını sordu, Çoban şunları söyledi:

“Yaptıklarım başka kişilere ait paylaşımların tekrar paylaşılmasıdır. Uluslararası ajanslarca çekilmiş fotoğraflardır. O dönemde IŞİD bölgesinde sivil halkın özgürleşmesine ilişkin simgesel fotoğraflardı. Fotoğrafa yapılan yorumlar ve görüşler beni bağlamaz. Ben fotoğrafları Danca ‘güçlü resimler’ ifadesiyle paylaştım. Daha önce paylaşılan görüş ve yorumları ve benim ifademi muhtemelen Google Translate ile çevirerek rapora koymuşlar.”

Soruşturmaya ilişkin kendisine hiçbir tebligat yapılmadığını belirten gazeteci Çoban, “İstanbul Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yaparken gözaltına alındım ve o esnada soruşturmadan haberim oldu” dedi.

Mahkeme, gazeteci Sultan Çoban’a sorgudaki ifadelerini ve hangi medya kurumlarına çalıştığını sordu. Çoban sorgudaki ifadeleriyle ilgili “Ben o sırada hangi paylaşımların soruşturmaya konu olduğunu henüz bilmiyordum, genel ifadeler kullandım” açıklamasında bulundu, Danimarka’da çeşitli medya kurumlarına ve ağırlıkla TV2’ye çalıştığını belirtti.

Söz alan sanık müdafii avukat Veysel Ok, müvekkilinin Danca yaptığı paylaşımların Facebook’ta Google translate üzerinden otomatik çevrildiğini belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iki hafta önce verdiği karara atıf yapan Avukat Ok, mahkeme kararı olmadan sosyal medya paylaşımları üzerinden kimlik tespiti yapılamayacağını, polis raporunun hem hukuka, hem de özel hayatın gizliliği ilkesine aykırılık olduğunu belirtti, dosyadan çıkarılmasını talep etti.

Savcı: Polis raporu hukuka uygun
Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, gazeteci Sultan Çoban’ın Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. Maddesi kapsamında düzenlenen “terör örgütü propagandası” yapmak suçundan cezalandırılmasını talep etti. Savcı, polis raporunun açık kaynak araştırmasıyla düzenlendiğini ve hukuka uygun kabul edilmesi gerektiğini de belirtti.

Gazeteci Çoban mütalaaya karşı beyanında “Paylaşımlarım gazetecilik faaliyeti kapsamındadır, haber paylaşma ve arşiv amaçlıdır, propaganda suçu işlemedim” diye konuştu.

Yargı reformu paketine rağmen ceza
Avukat Veysel Ok, polis raporunda polisin yetkisini aşarak savcı yetkileri kullandığını, raporun kabul edilemez olduğunu tekrarladı ve şunları söyledi:

“Propaganda unsurları bu paylaşımda mevcut değildir. Fotoğraf paylaşımı da ifade özgürlüğü kapsamındadır. Bu fotoğraflar uluslararası ajanslara aittir, Türkiye medyasında da paylaşılmıştır. Haber değeri vardır. Türkiye IŞİD’e karşı yerel güçlerle işbirliği yapmıştır, 2015 paylaşımlarına şu anki terör algısıyla bakılmamalıdır. AİHM de bu tür paylaşımları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmektedir.”

Ok ayrıca 24 Ekim 2019 tarihinde yürürlüğe giren Yargı Reformu Paketi kapsamında TMK 7/2 kapsamında yapılan değişikliği hatırlatarak haber paylaşımlarının propaganda kapsamında değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Sanık Sultan Çoban, son sözünde beraatini talep etti.

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, gazeteci Sultan Çoban’ı “terör propagandası” yapmak suçundan önce 1 yıl 6 ay hapis cezası almasına karar verdi. Cezada indirime giden mahkeme, Çoban’a 1 yıl 3 ay hapis cezasına verdi ve cezanın ertelenmesine hükmetti. Çoban hakkında uygulanan adli kontrol tedbirleri ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı.

Kaynak: mlsaturkey.com

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.