İNSAN HAKLARINUÇE

EV SAHİBİ BİZİZ, ONLAR GİTSİN

Amed’in Sûr ilçesinde devletin 9 günlük sokağa çıkma yasağının ardından verilen kısa bir aradan sonra yasak dün yeniden ilan edildi. Yasağa karşı barikat başında bekleyen yurttaşlar ise direnişe geçti. 11’inci gününe giren direniş ile birlikte Saray çetelerinin saldırıları artarak devam ederken, dün gece de ilçede sabaha kadar silah sesleri eksik olmadı. Her sokak ve caddenin barikatlarla korunduğu ilçede, gençlerin ve halkın kararlı direnişi de sürüyor.

Burada kalacağız

Önceki gün kaldırılan yasakta ilçede yaşanan çatışmalar gün yüzüne çıkarken, ilçe halkı özelikle AKP Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve devlete büyük bir öfke duyuyor. İlçeye gıda, su ve sağlık malzemeleri sokulmasına izin verilmezken, göçertmek için her türlü kolaylık sağlanıyor. Mahallelerini terk etmek istemeyen halk ise “Burada kalacağız ve direneceğiz” diyor.

İsterlerse kimyasal kullansınlar

Kurşunlu Camii’nin yanında oturduğunu beyan eden Nimet Kızgın, “Burada doğduk burada öleceğiz. Ev sahibi biziz onlar burada misafir ama bugün bize misafir muamelesi yapıyorlar. Her türlü saldırılarına karşı direneceğiz ve buradan göç etmeyeceğiz. Tayyip Erdoğan isterse kimyasal silahla saldırsın ve bu işi kökten halletsin.  Elinde ne geliyorsa onu yapsın ama biz buradan gitmeyeceğiz. Ancak ölümüzü alırlar” dedi. Barikatlarda direnenlerin mahallenin çocukları olduğunu özelikle vurgulayan Kızgın, “Allah onlardan razı olsun. Direniş, hendek ve barikat olmazsa bir gün bile bizi yaşatmazlar” şeklinde konuştu.

/Ozgur-gundem

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.