Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

HDP gümbür gümbür geliyor

Evet, halklarin demokrasi partisi geliyor ama HDP oylari yol kazasina ugramazsa, cöplükte veya ayakkabi kutularina gitmezse HDP gümbür gümbür geliyor. Tekrar HDP gelisi, birilerini ciddi ciddi korkutuyor. Melih Gökce HDP’nin baraj asamasi Türkiye’ye darbedir. Yani yaniliyorsun veya yanitiliyorsun. Baskan milliyetci krize tutulmussun. HDP baraji asmasi bir devrimdir, demokrasidir, özgürlüktür. Korkunun ecele faydasi yoktur.

Cumhurbaskani Balikesir konusmasinda: kardesim neyin eksik senin? Bir kürt olarak bu ülkede cumhurbaskani oldunmu? Oldun. Basbakan cikardinmi? Cikardin. Devletin en üst kademelerde yönetici gönderiyormusun? Türk silahli kuvvetlerinden varmisin? Var, ne istiyorsun daha. Bizden farkli neyiniz var?

Zaten farkli oldugumuzu itiraf ediyorsunuz. Allah’ta biliyor, yerdeki canli varliklarda biliyor. Neyimiz eksik degilki. Allah’in bize verdigi dogal haklarimizdan mahrumuz. Insanlar özgür ve özerkce yasamak istiyorlar. Bu nedenle HDP geliyor, özellikle Sayin Selahattin Demirtas’in o güler yüzü, o tatli dili, politik basarisi beni oldukca heyecanlandiriyor.

Birileride korktu, korkuyor. Biz birilerini korkmasini sevmeyiz, aksine cok üzülürüz. Cünkü HDP Türk, Kürt partisidir. Türkü, kürdü, sunnisi, alevisi, solcusu, sagcisi, herkese kucak acan hic kimseye ayirim, gayirim yapmadan her inanci bagrinda tasiyan bir partidir.

Demokrasi ötekinin yasam hakkini söz hakkina saygi göstermektir, esitlikci olmaktir, cogulculuktur. Kuvvetler ayriliga yanadir. Kim ne derse desin, 7 Haziran 2015 seciminin kilit partisi, tartisma götürmez HDP’dir. HDP’nin baraj asip meclise girmelidir. HDP’ye verilen oy, AKP istedikleri gibi at oynatacak cogunluga sahip olmayacaktir.

Ilk defa HDP bütün partilerden daha fazla konusuluyor, tartisiliyor. Kanimca Erdogan baskanligina karsi olanlar oylari HDP’ye gidecektir. Cünkü HDP baraji asmazsa kürt bölgesinde milletvekilleri AKP hanesine yazilacaktir. Kürtler meclis disinda kalirsa, hem AKP haksiz olarak milletvekili kazanmis olacak, hemde zayif olan demokrasiye büyük darbe vurmus olacak.

1955 yilinda belediye olmus köklü bir belediye gelegine sahip yeniceoba halkina ve bütün cevre belediyeleri halka danismadan, kamuoyu yoklamasi yapmadan, darbe seklinde belediyemizi elimizden aldilar. Laf olsun diye mobil belediyecilik diye devreye koymuslar. Böyle göz boyamayla halki kandirmayi sananlar, ancak kendilerini kandirmis olurlar. Yeniceoba halki ve cevre köylerimiz belediyemizi rehin alanlara, güclü bir cevap vereceklerine inaniyorum.

Ape Beram.

Daha Fazla Göster