Hasan SertdemirNUÇEYAZARLARIMIZ

NOEL BABA(M)

İnsanlığın, insanoğlunun kutladığı ilk bayramdır Noel.
İsa’nın doğuşunu, güneşin doğuşunu müjdeliyor 24 Aralık.

Hristiyan alemi Aralık ayının başından itibaren 24 Aralık’a kadar işyerlerinde, kollektiflerde, akraba çevrelerinde toplanarak bugünü kutlarlar. İşyerleri çalışanlarına, büyükler küçüklere, akrabalar, eşler, sevgililer birbirlerine günün anısına hediyeler dağıtırlar. Birbirlerinin gönüllerini hoş ederler. O nedenle her yıl Noel kutlamalarını iple çekerler. Aralık ayı boyunca tüm şehirler gelinler gibi süslenir. Her taraf rengarenk ışıklara bürünür.

Hafızam yanıltmıyorsa 1968’in Aralık ayı idi. Osman ağabeyim Danimarka’da bir beton fabrikasında çalışıyordu. Telefon yoktu, Facebook yoktu, Twitter yoktu. Tek iletişim aracı mektuptu. Türkiye’den gönderilen bir mektup en iyimser bir bakışla 3 – 4 gün sonra ulaşıyordu Danimarka’ya .

Babam , ağabeyimin çalıştığı işyeri yöneticilerine bir mektup yazmamı söyledi. Mektubu bana dikte ettirdi. İlk kez o gün Noel kavramıyla tanışacaktım. O güne kadar dünyada yaşayan milyarlarca insanın kutladığı BİRGÜN hakkında bilgim yoktu. Bu nedenle hiçkimseyi suçlamıyorum. Bunun eğitimle, içe kapanık bir kültür yapısıyla ilintili olabileceğini düşünüyorum.

Babamın yazdığı mektuba gelelim.

Babam, ismini bilmediği, yüzünü görmediği ancak medeni olduğunu, hümanizmanın doruğunu yaşadıklarına inandığı Danimarkalı işyeri yöneticilerine anımsadığım kadarıyla kısa ve öz olarak şunları yazdırıyordu bana,
” İşyerinin çok saygıdeğer muhterem temsilcileri, idrak etmekte olduğunuz Noel bayramınızı en içten ve samimi duygularla kutluyor, yaklaşmakta olan yeni yılda da mutluluk ve başarılar dilerim ” Osmanın babası.

1968 te Anadolu’nun kıraç bozkırında yaşayan bir köylünün aynı inançtan olmayanlara bakışı ile bugün burada doğup büyüyenlerin Kiliselere saldırması, Noel pazarlarını kana bulaması, Noel ile ilgili caddelerde kurulan süslemeleri yağmalamasını biraz mukayese etmek istedim.
50 yıl önce hristiyan aleminin kutsal yortusunu kutlayan babamla ne kadar iftihar etsem azdır.
Işıklar içinde uyu Hamraş.

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.