DİL & EDEBİYATGÜNDEMDEKİLER

5. Kürt Dili Ödülü Ahmet Türk’e verildi

Kürt Enstitüsü tarafından verilen 5’inci Kürt Dili Ödülü’nün bu yılki sahibi DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk oldu.

Kürt Enstitüsü’nün kuruluşunun 17. yılında Kürt dili emekçisi Feqe Hüseyin Sağnıç anısına bir resepsiyon verildi. Mecidiyeköy Kültür Merkezi’nde verilen resepsiyona DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, MKM bünyesinde çalışma yürüten Stand-up’çı Murat Batgi, DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksoy ve DTP yöneticileri, Feqe Hüseyin Sağnıç’ın eşi Rabia Sağnıç ve Oğlu Ferhat Sağnıç ve bir çok yakını hazır bulundu.

Saygı duruşuyla başlayan resepsiyonda açılış konuşmasını yapan Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan, son dönemde DTP’ye yönelik geliştirilen operasyonların Kürtlere yönelik tahammülsüzlüğün bir göstergesi olduğunu söyleyerek, baskıları kınadı. Tan, ‘Baskılar Kürtlerin haklı mücadelesini yıldıramayacaktır’ dedi. Kürt dili üzerindeki baskıların da hiç bitmediğini belirten Tan, devletin Kürt dili üzerindeki baskılarının devam ettiğini söyledi. Uzun bir zamandan beridir Kürt dili ile ilgili çalışma yürüttüklerini söyleyen Tan, bunların ürünü olarak şu anda İstanbul’un 20 ayrı noktasında Kürtçe dil eğitimi verebilecek yapıya ve kadroya sahip olduklarını dile getirdi.

Sami Tan’ın konuşmasından sonra Feqe Hüseyin Sağnıç’ı anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Yapılan sinevizyon gösteriminden sonra DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk 5. Kürt Dili Ödülü’nü almak üzere sahneye çıktı. Feqe Hüseyin Sağnıç’ın eşi Rabia Sağnıç’tan ödülünü alan Türk, büyük zorluklar içerisinde dilini, kimliğini ve kültürünü yaşatan Kürt sanatçıları, tarihçileri ve edebiyatçılarının Kürt kültürü ve dilinin yaşayabilmesi için çok önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek bugün yürütülen ulusal çalışmaların o gün yapılan çalışmaların devamı olduğunu söyledi. Kürtler üzerinde devam eden bakılara da değinen Türk, ‘Kürtler büyük emekler vererek, büyük bedeller ödeyerek bu günlere geldi. Bu günden sonra kimse Kürtlerin mücadelesini engelleyemez. Kimse Kürt halkının sesini bastıramaz’ dedi.

Kürtlerin her zaman olduğu gibi bu günde zulüm boyun eğmeyeceğini ifade eden Türk, ‘Herkes buna inansın. Eğer zorla baskıyla Kürtleri bitireceğinizi umuyorsanız bilin ki Kürt halkı değil, siz kaybolacaksınız’ dedi. Türk’ün ardından konuşmasını yapan Sağnıç’ın oğlu Ferhat Sağnıç’da Meclis çatısı altında Kürtçe konuşma yapan Türk’ün tarihi bir çıkış yaptığını söyleyerek 5. Kürt Dili Ödülü’ne layık olduğunu söyledi.

DİHA

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.