İNSAN HAKLARI

AB VE KÜRT KİMLİĞİ

Türkiye’de! Azınlık raporu tartışılırken, AB kürtlerin kimlik sorununu gittikçe gündemlerine almakta. Bunun en son örneği, Şırnak`ı ziyarete gelen Clauida Roth. Bilindiği Clauida Roth bir yandan Türkiye`nin AB üyeliğini şiddetle savunurken, diğer yandan Türkiye`deki azınlıların haklarını ciddi bir şekilde savunanlar arasındadır.

 

Roth: Kürt kimliği AB’nin anahtarı
Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Clauida Roth Diyarbakır?da.

Alman Yeşiller Partisi heyeti, Güneydoğu?daki incelemelerinin ardından sabah saatlerinde kameraların karşısına geçti. Claudia Roth, gezisi boyunca yaptığı görüşmelerde Avrupa Birliği sürecinin demokratikleşme üzerindeki olumlu etkilerini herkesin dile getirdiğini söyledi. Roth, ‘Kürt sorununun çözümü, Kürt kimliğinin kabul edilmesi AB?ye giden yolda anahtar rol oynuyor’ diye konuştu.

Diyalogun, barışın ve adaletin de bu yolun vazgeçilemez parçaları olduğunu anlatan Roth, bölgeye 18 yıldır geldiğini ve bu kez değişimi, insanların geleceğe umutla baktığını gördüğünü belirtti.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/news/294721.asp?cp1=1

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.