Hasan SertdemirYAZARLARIMIZ

AŞAĞILIK KOMPLEKSİ

Henüz birey olamamışların, sivil kimlik kazanamayanların birçok konuda kendilerini başkalarından değersiz görme haline aşağılık kompleksi deriz. Bu kimlikte olanların en temel çabası kendilerini ispatlama gereksinimi duymalarıdır.

Bu duygu ağırlıklı olarak yerkürenin Doğusunda duyumsanır dersek abartmış olamayız.

” kim olduğumu biliyor musun? Kimin oğlu olduğumu biliyor musun? Nereli olduğumu biliyor musun? Ben Adanalıyım, Kasımpaşalıyım, Diyarbakırlıyım” gibi tümcelerle dışa yansır bu kompleks.

Bunlar, günümüzle değil, gelecekle değil, aslında hiç bilmedikleri geçmişleri ile övünür avunurlar. En ufak bir “başarı”yı yere göğe sığdıramazlar…
Elin adamı göğü feth ederken , onlar ayıplarıyla gurur duyarlar.

Reina’nın aşağılık canavarını yakalayan polis ve emniyet mensuplarına methiyeler düzenlerler.

Reian’ın katilinin yakalanması polisin temel görevi değil mi? Polis yakalamayıpta kim yakalayacak?
Aslında polisin, emniyetin ve istihbaratın en birincil görevi teröristler suçsuz insanları öldürmeden önce o teröristleri etkisiz hale getirmek değil mi?

Peki Türkiye’de Türk medyası, AKP’nin dümenindeki yalaka medya ne yapıyor? Asli görevi suçluları yakalayıp adalete teslim etmek olan polisleri kahraman ilan ediyor.
Bununla yetinilmiyor; yakalama olayını oy’a devşirerek başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri bakanı, iktidarın valisine tebrikler yağdırıyor yalaka basın.

Olağan bir polisiye eylemini , olağanüstü bir olay gibi topluma sunuyor.

Bu, bir aşağılık kompleksinin dışavurumudur.
Tüylerim diken diken seyrettim spor, aktualite ve siyasi programları. İstisnasız hepsi bir ağızdan “yürütmeye” methi-sena dizdi. Herşeyin odak noktasına oy nasıl devşiriliri koyuyorlar.

Peki oy’u kimin için istiyorlar?

Oy’u ülkeyi bölüp parçalayan, halklar arasında duygu kopuşunu hızlandıran, toplumu uzlaşmaz kutuplara sürükleyen, ülkenin kan gölüne dönüşmesine basiretsiz politikası ile vesile olan, etrafta dost bırakmayan ve önemlisi de her gün herkes tarafından aldatılan biri için oy isteniyor ve bu uğurda çaba gösteriliyor.
Tüm bunlar aşağılık kompleksinin bir tezahürü değil de nedir?

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.