DANİMARKANUÇE

Danimarka Dışişleri Bakanı: Casusluk merkezleri kabul edilemez!

Danimarka’nın önemli bir gazetesi olan Berlingske gazetesinin sorularını yanıtlayan Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Türkiye’nin Danimarka vatandaşları hakkında Türk kurumları aracılığıyla bilgi toplamasına tepki gösterdi. “Yabancı bir ülke Danimarka’da Danimarka vatandaşlarını fişleyemez” dedi.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANIYLA KONUYU GÖRÜŞECEK

Türkiye’nin casusluk çalışmalarına “Tamamiyle kabul edilemez” diyerek tepki gösteren Kofod, Türk Büyükelçinin Dışişleri Bakanlığına çağırılacağını söyledi. Kofod, konuyu Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini de belirtti.

Haberin danimarkaca özeti:

Udenrigsminister om tyrkisk »stikkercentral«: Det er »fuldstændig uacceptabelt«

Vi skal ikke finde os i det, hvis en fremmed magt registrerer danske statsborgere, siger udenrigsminister Jeppe Kofod (S) på baggrund af Berlingskes historie om, at den tyrkiske stikkerlinje stadig eksisterer, og at der fra tyrkisk side henvises til ambassaden herhjemme som modtager af oplysninger.

Det bliver efterhånden til nogle kaffemøder mellem Danmark og Tyrkiet.

Først var det en tyrkisk rapport om danske PKK-støtter, der resulterede i møder mellem Danmarks og Tyrkiets udenrigsministerielle hovedpersoner og en løftet pegefinger fra dansk side. Og nu er det så Berlingskes nye historie om den aktive tyrkiske stikkerlinje, som betyder, at udenrigsminister Jeppe Kofod (S) og tyrkiets udenrigsminister Mevlüt Çavusoglu skal have en snak.

»Hvis det er rigtigt, at danske statsborgere kan angives til de tyrkiske myndigheder via en såkaldt »stikkerlinje«, så er det fuldstændig uacceptabelt. Det må jeg slå helt fast. Vi hverken skal eller vil finde os i, hvis en fremmed magt registrerer danske statsborgere i Danmark. I Danmark skal dansk lov efterleves,« har udenrigsminister Jeppe Kofod skrevet i en kommentar til Berlingske.

kaynak: https://www.berlingske.dk/danmark/udenrigsminister-om-tyrkisk-stikkercentral-det-er-fuldstaendig

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı