DANİMARKANUÇE

Danimarka’da binler siyasi soykırıma karşı alanlardaydı

Danimarka’da Kürdistanlılar ve dostları başta başkent Kopenhag olmak üzere, Odense ve Holstebro gibi diğer büyük şehirlerde Odense ve Holstebro’da da HDP’ye destek mitingleri yaptı.

Protesto mitinglerinde HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ve milletvekillerine yönelik siyasi soykırım saldırıları ve gözaltılar binlerce kişinin katılımı kınandı.

KOPENHAG

Danimarka Demokratik Kürt Toplum Meclisi, Enhedslisten Partisi ve Danimarka Seve Kadın Meclisi’nin öncülüğünde organize edilen yürüyüş Nørreport istasyonu önünde, yoğun yağmura rağmen yaklaşık bin kişilik bir kitlenin toplanması Danimarka Parlamentosu’na doğru yapıldı.

Yürüyüşte Alevi Federasyonu, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve birçok Danimarkalılar da destek verdi. HDP bayraklarının yanı sıra Danca ve Türkçe “Diktatör Erdoğan” “Sessizlik öldürür” gibi pankartlar taşındı. Yürüyüşte, sık sık “Katil Erdoğan”, “Biji berxwedane HDP”, “Yaşasın HDP” sloganları atıldı. Miting alanında bir dakikalık saygı duruşunun ardından Danimarka Kızıl Yeşil Koalisyon Partisi, Enhedslisten Milletvekili Nikolaj Villumsen bir konuşma yaptı.

HDP´ye yönelik baskı ve tutuklamaları sert bir dille eleştiren Villumsen Türkiye’de tutuklanan milletvekilleri dışında, bugün itibariyle aralarında binlerce HDP parti çalışanı ve 30’dan fazla DBP’li belediye başkanının cezaevlerinde olduğunu kaydetti. AB ülkelerini de eleştiren Villumsen, AB ülke liderlerinin Türkiye’yi kınamak için neredeyse sıraya girdiğini ancak bu kınamaların bir etkisinin olmadığını kaydetti. Villumsen, AB ülkelerinin Türkiye konusunda kınama yerine eyleme geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Sosyalist Halk Partisi Yedek Milletvekili Serdal Benli konuşmasına Demirtaş’ın “Er ya da geç kazanacağız” sözleri ile başladı. Benli Erdoğan diktatoryasının Kürtlere yönelik baskılarının devam ettiğine vurgu yaparken, HDP ile dayanışma çağrısı yaptı.

Mitingde, Danimarka Aleviler Birliği Başkanı Çağdaş Sağlıcak da söz aldı ve Erdoğan faşizmine karşı Kürtlerle her zaman yan yana ve omuz omuza olacaklarını vurguladı.

YNK Danimarka Sözcüsü Hawre Mahmood ve PYD Danimarka Temsilcisi Bawe Hüseyin de birer konuşma yaptı.

ODENSE

HDK Danimarka’nın organize ettiği Internationale Socialister, Opsak-Pirsultan Abdal Kültür Derneği Didif-Danimarka ve YNK’nin desteklediği eyleme yüzlerce kişi katıldı.

Odense Tren istasyonu önünde toplanan kitle saygı duruşunda bulunda. Eylemde yapılan konuşmalarda ardından TV2 televizyon kanalına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.
Kitle yürüyüş sırasında “Terörist Erdoğan”, “Biji berxwedane HDP” sloganlarını attı. TV2 yetkilileriyle bir heyet görüşme yaptı.

HOLSTEBRO
Danimarka’nın Holstebro şehrinde de bir protesto eylemi düzenlendi.

Dört parça Kürdistan’dan Kürtlerin ve dostlarının katıldığı eylem Holstebro Belediye meydanında yapıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Türk devletinin faşizmi ve bu faşizme karşı Avrupa’nın sessizliği kınandı. Bildirinin de dağıtıldığı eylemde sık sık “Yaşasın HDP” ve “Terörist Erdoğan ve AKP” sloganları atıldı.

ÅLBORG

Danimarka’nın Ålborg kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları da HDP’ye yönelik siyasi soykırım saldırılarını protesto etti. Ålborg merkezde düzenlenen miting ve bilgilendirme çadırı ziyaretçi akınına uğradı.

Bilgilendirme çadırı yağmura rağmen Ålborg’da yaşayan dört parça Kürdistanlılar tarafından ziyaret edildi. Kürdistan renkleri ile süslenen bilgilendirme çadırında bildiriler de dağıtıldı.
/anf

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.