Gule DersimeYAZARLARIMIZ

SAHİ BİZİ KİM YÖNETECEK ?

Biz kimlere emanetiz? Geleceğimizi kimler oluşturacak? Bu sorular beni kaygılandırıyor.

Eğitim bütün dünyada geçerliliği olan , özellikle gelişmiş ülkeler gelecek nesiller için büyük kaynaklar ayırdıkları önemli bir kavramdır. Eğitim ülkelerin kalitesini , insanların ise toplum içindeki statüsünü belirler.  Toplumun her kesiminde eğitim olmazsa olmazlardandır. Eğitimin önemi tartışılmaz bir gerçek olduğunu varsayarsak , ülkemiz bunun neresindedir?

Türkiye’deki eğitim politikaları dünya geneline bakıldığında çok iç açıcı bir durumda olmamasının yanı sıra ülkenin doğusundaki insanların bu hakları birçok gerekçeyle gasp edilmekte. Yıllardır doğuda çeşitli uygulamalarla oradaki çocuk ve gençlerin okul hayatlarının bitirilmesi veya eğitim ortam ve donanımlarının yetersiz koşullarının uygun olmaması sebebiyle eğitimi kaybolmuş veya çok az eğitimli nesiller yetişmekte.

Kaybettirilen nesiller;

Çocuklarımız ne kadar eğitimli olursa geleceğede o kadar güvenle bakarız zannımca.! Özellikle çocuklarımızı yetiştirecek olan yarının anneleri olan kız çocukları. Günümüz koşullarında çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları bir yana akşam eve sağ salim gelmeleri bile bir mucize.

Okullarımız sokağa çıkma yasakları ve güvenlik gerekçeleri ile kapatılıyor. Oysa tüm Türkiye’de çocukların alacağı dersler sonucunda periyodik sınavlarla çocukların gidecekleri okullar belirleniyor. Ülkenin batısındaki çocuklar bu sınavlara sorunsuz hazırlanırken doğudaki çocuklar için bunu söylemek mümkün değil.

Barış sürecinde çatışmasızlık çocuklarımızın bir kaç yılda olsa bu süreyi çok iyi değerlendirmişlerdir. Barış süreci başta Dersim olmak üzere Doğu’nun diğer illerinde üç yıldır Türkiye birincileri ve çok iyi dereceler elde etmekteler. Bugün doğuda bütün şiddetiyle yaşanan savaş koşulları çok iyi dereceler alan çocuklarımızında okuma şansları olmadığı için ülkenin Batı’sına beyin göçünede sebep olmakta.

Tıpkı yaşamak gibi eğitimde zaruri bir ihtiyaçtır, savaş ortamı ile gençlerimizin ve çocuklarımızın eğitim hakları ellerinden alınmakta. Eğitim Hakları ellerinden alınmış nesiller kayıp nesillerdir.

Yarın kaderimiz buydu, avukatımız, doktorumuz, mühendisimiz, çiftçimiz, kısacası okumuş yazmışımız yok dememek için ülkemiz insanlarının bilinçli ve eğitimli insanlar olması, özellikle gelecekte bizleri temsil edecek nesillerin kim olduğu en az yaşamak kadar önemlidir..

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.