İNSAN HAKLARINUÇE

Sur’daki tahliyede sivillere ırkçı taciz ve küfür!

Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında sivillerin tahliyeleri sırasında çekilen yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde tahliye edilen siviller üzerleri çıkarılarak, taciz edilirken, tahliye edilen 8 kişi askerlerin taciz, küfür ve ırkçı söylemlerine maruz kaldığı görülüyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında 104 gün süren çatışmaların ardından Mart 2016’da evlerinde mahsur kalan birçok sivil tahliye edildi. Sivillerin tahliyeleri sırasında karşılaştıkları kötü muamele bir yıl sonra ortaya çıktı. Çocuk ve kadınların da bulunduğu 8 kişinin tahliye edilmesine ait görüntüler, “CcC doğan” isimli Youtube kullanıcısı tarafından servis edildi. Görüntüler, tahrip edilen bir evde çeken askerlerin çektiği görülüyor.

ASKERLER KÜFÜRLER EDİYOR

Görüntüde zırhlı araçtan tahliye olan 8 kişinin verilen komutlar üzerleri soyularak, taciz ediliyor. Olayı görüntüleyen askerlerin yerleştiği evden tahliye olan kişilere yönelik ırkçı söylemler, hakaret ve küfürleri de yansıyor.

SİVİLLERİ SOYUYORLAR

Söz konusu görüntülerde, zırhlı araçta bulunan askerin yaptığı anonslar ile tahliye olan kişilerin, ellerini havaya kaldırmaları, karın ve sırt bölgesini göstermeleri isteniyor.
Aynı kullanıcı tarafından aynı gece çekildiği tahmin edilen görüntüde, yaşanan çatışmalar sırasında yaşamını yitiren bir kişiye ait cenazenin yurttaşlar tarafından çıkarıldığı ana ait görüntüler de servis edildi. Söz konusu görüntünün yine önceki görüntülerde olduğu gibi, tahrip edilen bir eve yerleşen askerler tarafından çekildiği görülmekte. Battaniyeye sarılı cenazenin askerler tarafından üzeri açılması isteniyor. Ve üzerindeki elbiselerin çıkarılması için askerler anonslarla talimatlar verildiği anlaşılıyor.

/dihaber

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı