Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Tercihim; Hacı Mehmet Bozdağ!

Avrupa’daki Orta Anadolu Kürtleri, kürtlerin yeniden özlerine dönüşünün mücadelesini verirken, bu mücadeleye Avrupa’dan ‘Bîrnebun’ ve ‘Veger’ diye iki politik ve kültürel dergiyi çıkararak katılmışlardır. Bu iki derginin ismindende anlaşılacağı gibi, Orta Anadolu Kürtleri, ülkelerini unutmadıklarını, Bîrnebun ismiyle, ülkelerine kültürel olarak dönmek istediklerini ise Veger ismiyle anlatmak istemişlerdir.

Bununla beraber ülkede gelişen ulusallaşma hareketi, Orta Anadolu Kürtlerinde ve özellikle Hecîlera ve Xalikan gibi kürt kasabalarında oldukca yaygın bir şekilde gelişmiş ve örgütlü bir şekilde kendiisini seçimlerde oy sandıklarında göstermiştir!
Bunun en somut örneği bugün ki BDP geleneğinden gelen HADEP’e Hecîlere’de yaklaşık 750 oy, ve Xalikanda aynı bu şekilde birinci parti olmuştur.

Yine aynı şekilde Orta Anadolu Kürtleri kendi partilerine sahip çıkarak, partinin bölgede kurumsallaşması konusunda büyük çabalar vermişlerdir.

Yukarıdaki girişi yapamamın nedeni, tahmin edeceğiniz gibi, 12 Haziranda yapılacak olan genel seçimler ve biz Orta Anadolu Kürtlerinin yapacağı tercihin önemidir.

Yerel seçimlerde genellikle şu iki tez öne attılır: ‘Ya burada önemli olan kişidir’ yada ‘hükümet partisinden başkan seçersek, daha fazla hizmet alırız’.

Evet, belediye seçimlerindeki kişilerin ön plana çıkması anlaşılır ve bir ölçüde kabul edilecek bir argumandır! Ama son yıllardaki icraata bakıldığında, hükümetle aynı partili bir belediye başkanının olması mesela Kuşca’daki belediyemize özel bir hizmet sağlamamıştır! Verilen tüm sözler unutulmuş ve unutturulmuş! Bugüne kadar belediyemizde yapılan hizmetler, yasaylan verilmiş bütçe payı ve yurtdışında oturan hemşerilerimizin yardımıyla olmaktadır.
Yani birileri bugün çıkp, aman hükümeti kızdırmayalım, onun için akp’ye oy verelim dediğinde inandırıcı olmayıp, halkın özgür iradesiyle oynamış olurlar!

Bunu belirttikten sonra, Orta Anadolu Kürtlerini nasıl bir tercih yapmaları ve öncelikleri konusunda bir kaç şey belirtmek istiyorum!

Birincisi halkların temsiliyeti konusu; Bugün Akp, 1980’lerde askeri cunta tarafında yapılan seçim yasası ve seçim barajını kullanarak, halkların temsiliyet konusunu gözardı edip, seçimlerde anti-demokratik bir şekilde oy hırsızlığı yapmakta! Akp bugüne kadar bir çok kez yasalarını ve anayasayı değiştirmiş olmasına rağmen, anti-demokratik % 10’luk seçim barajına değinmemiştir! Bunu aşmanın tek yolu, seçimlere, kürtlerin yaptığı gibi bağımsız aday olarak katılmaktır.
Bu anti-demokratik seçim yasasına HAYIR demek için, BAĞIMSIZ adaylara oy vermek isabetli bir tercih olacaktır!

İkinci konu ise meclise içimizden bir insanı, yani bir Orta Anadolu Kürdünü göndermektir. Bugüne kadar diğer sözümona kürtler gibi orta anadoludanda kürtler meclise girmişlerdir, ama bunların hiçbiri meclise kürt olarak girmemiştir, girememiştir! Bunu kırmanın yolu ve gerçek anlamda bir temsiliyeti sağlamak için tercihimizin yine BAĞIMSIZ adaylardan yana olması gerekir!

Üçüncüsü konu ise daha çok gelecek nesillerimiz olan çocuklarımıza yönelik bir özgüven onarımı ve kimliğimize sahip çıkmadır diye düşünüyorum. Bugüne kadar kimliği ezilmiş, dili geri bırakılmış ve asimileye zorlanmış çocularımız ve gençlerimizin tekrar özbenliklerine dönüşü ve kürt olmanın özgüvenini kazanmanın yolu yine BAĞIMSIZ bir adayı seçmekle olur diiye düşünüyorum! Bende varım duygusunu geliştirmek yine aynı şekilde BAĞIMSIZ adayımızı tercih etmekle olur.

Onun için ben tercihimi, Konya Bağımsız milletvekili adayı sn. HACI MEHMET BOZDAĞ yana kullanıyorum.
Ulusal özbenliğimizin gelişimi ve devamı için!

HACI MEHMET BOZDAĞ’ı mecliste görmek hiçte ihtimal dışı değildir! Konya Memleket gazetesini yazarı Latif Cem Baran’ın dediği gibi: ‘Ne diyeyim, seçilirse de şaşırmam, herkes ufaktan, “şimdiden”, kendini Konya’da bağımsız bir milletvekiline hazırlasa, iyi olur gibi geliyor bana…’

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster