DANİMARKANUÇE

DANİMARKA HAYIR PLATFORMU KURULDU

Danimarka’da faaliyet yürüten birçok dernek ve sivil toplum kuruluşu bugün başkent Kopenhag´ın banliyölerinden Ishøj kentinde gerçekleştirdikleri halk toplantısı ile 16 Nisan’da yapılması planlanan referanduma yönelik çalışmalar yürütecek “Hayır” platformu oluşturduklarını ilan ettiler.

Gazeteci yazar Ahmet Nesin’in de konuşmacı olarak katıldığı toplantıda “Hayır” platformuna katılan ve platformun çalışmalarına destek veren dernek ve sivil toplum kuruluşlarının isimleri deklare edildi. Referandumda oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 35 bin seçmenin bulunduğu Danimarka’da referanduma nasıl güçlü bir katılım sağlanabileceği ve “hayır” oylarının sandıktan zaferle çıkması için neler yapılabileceği tartışıldı.

Toplantıya katılan konuşmacılar bu referandumda ortak paydanın demokrasi inancı olması gerektiğine ve Danimarka’da yaşayan bütün Türkiyelilere ulaşarak referandum ile getirilmeye çalışılan “başkanlık” sisteminin, başta Kürt ve Alevi olmak üzere Türkiye’de yaşayan bütün kesimler için ne gibi tehlikeler barındırdığının anlatılması gerektiğine vurgu yaptılar.

Bu amaç doğrultusunda içerisinde platforma destek veren bütün kesimlerden temsilcilerin bulunduğu bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı