İNSAN HAKLARINUÇE

Human Rights Watch: Hiçbir sınır – kanun yok

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden AKP’ye uyarı!

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), AKP’nin Kuzey Kürdistan’daki katliamcı uygulamalarına ilişkin açıklama yaptı.
img_5_resizedİnsan Hakları İzleme Örgütü, AKP’nin katliam politikalarına tepki göstererek, “Türkiye hükümeti güvenlik güçlerini dizginlemeli” dedi. Örgüt, son günlerde bölgeye benzeri görülmemiş bir askeri sevkiyatın yapıldığına dikkat çekti.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), AKP’nin Kuzey Kürdistan’daki katliamcı uygulamalarına ilişkin açıklama yaptı.

‘GÜVENLİK GÜÇLERİNİ DİZGİNLE!’

Örgüt, yazılı açıklamasında 100’ün üzerinde sivilin katledildiğini, yüzlerce sivilin yaralandığını belirterek, şunları kaydetti: “Son günlerde bölgeye yapılan benzeri görülmemiş bir askeri sevkiyatın ardından bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağı yürürlüğe kondu. Bu şehirlerin bazı mahalleleri ise ordunun top atışlarına ve silahlı Kürt img_6_resizedgruplarıyla aralarındaki yoğun çatışmalarına sahne oldu. Türkiye hükümeti güvenlik güçlerini dizginlemeli. Gücün orantısız ve kötüye kullanılmasını derhal sona erdirmeli ve operasyonlar sırasında gerçekleşen ölüm ve yaralanmaları soruşturmalıdır. Bölgedeki Kürt nüfusa yapılanların gözardı veya örtbas edilmesi, yalnızca Güneydoğu’daki yaygın bir kanının doğrulanmasına yarayacaktır. Mesele Kürt silahlı gruplara yönelik polis ve askeri operasyonlara geldiğinde, hiçbir sınır – kanun yok.”

Haberin kaynağı: https://www.hrw.org/news/2015/12/22/turkey-mounting-security-operation-deaths

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.