Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Cihanbeyli ve Kulu´da gelişen özgüven

Bu son yerel seçimlerle beraber, yüzyıllar önce anayurtları batı Mezopotamyadan kopup İç Anadolu’nun bozkır ve verimsiz topraklarına yerleşen Orta Anadolu Kürtleri ilk kez kimlik mücadelelerini politik gündemlerine almış oldular.

Orta Anadolu Kürtleri hiç bir zaman kendi kimliklerinden ve kendi anadillerinden vazgeçmemişlerdir. ‘Em kurmancın’ yada ‘zimane me kurmanciye’ demekten hiç utanmadılar.

Orta Anadolu Kürtleri her ne kadar ulusal kimliklerine sahip çıkmalarına rağmen, uzun yıllar Kurdistan’daki ulusal mücadeleden uzak kalmışlardır. 1970’li yılarında başlayan son Kürt politik ve örgütsel mücadele özellikle okuyan Orta Anadolu Kürt gençleri üzerinde büyük etki yaratmıştır.

Kürtlerin legal alanda partileşmeye gitmeleriyle beraber Orta Anadolu Kürtleri aktif bir şekilde bu partiler içinde örgütlenmeye ve onlara destek vermeye başlamışlardır.

Belde belediyelerin kapatmasıyla beraber Cihanbeyli ve Kulu Kürtleri bu ilçelerde iddialı bir şekilde mart 2014 seçimlere katıldılar.
Demokratik bir süreçten sonra kendi adaylarını belirleyip, seçim çalışmalarına başlayan Cihanbeyli ve Kulu Kürtleri, gördükleri destek ve halkın kendiliğinden kazanmak için mobilize olması, Kürtler arasında kazanma umudunu gittikçe artırdı.

Ama ne yazık ki ilk kez bu şekilde seçime giren Kürtler, belki biraz ‘seçim acemisi’ olduklarından dolayı, karşı partilerin çalışma metod ve oyunlarını boşa çıkaracak stratejiler geliştiremediler.

BDP’nin karşısında seçime giren AKP işe aday seçimiyle başladı.
Kürdistan’da olduğu gibi, aday olarak kendilerine bir ‘Kürt’ aday seçtiler. Bu adayın seçilmesiyle Kürt oylarının bölünmesini amaçladılar.
AKP’nin ikinci hamlesini ise BDP’li bir Kürdü seçtirmeme üzerine oluşturdu. Bunun için ilk önce Saadet Partisini yanlarına çektiler. Daha önce Cihanbeyli’de belediye başkanlığı kazanan MHP’yle BDP adayını seçtirmeme işbirliğine girmelerinden olmalı ki MHP sadece % 8 seviyesinde oy almıştır. Anti-Kürt cephesine CHP’lileride katıldığı seçim sonucunda açıkça görülmekte.

Seçim sonucu bize gösterdi ki AKP’nin seçim plan ve oynu başarıyla sonuçlanmıştır.

Evet.. Cihanbeyli ve Kulu Kürtleri kazanmaya odaklanmış ve kazanacaklarına inanıyorlardı. Ama belki de tecrübesizliklerinden dolayı, başkanlık koltuklarını kazanamadılar.

Ama kazandıkları bir başka şey oldu! Ulusal kimlik ve öz yönetim anlamında özgüven sahibi oldular.

Bu ÖZGÜVENLE gelecek seçimlerde Cihanbeyli ve Kulu’da bir Kürt belediye başkanının olmasına kimse hiç şaşırmasın!

Bu başarıya emeği geçen tüm yurtsever Cihanbeyli ve Kulu halkını kutlarım.

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı