DANİMARKANUÇE

Danimarka meclisi bugün önemli bir karara imza attı

Danimarka parlementosundaki partilerin ortak acil soru önergesiyle yapılan toplantı sonucu Türkiye’de tutuklanan HDP vekilleri ve Cumhuriyet yazarlarının tutuklanması kınandı.

Soru önergesi Danimarka Dışişleri Bakanlığına yönelik olup, Bakanın: ’Türkiye’nin uluslararası antlaşmaları uyup uymağını’ cevaplandırmasına yönelikti.

Yapılan tartışmadan sonra, meclisin ırkçı Danimarka Halk partisi çekimser kalırken, diğer tüm partiler ’Türkiye’nin HDP vekileri ve Cumhuriyet yazarlarını tutuklanması kınanarak, Danimarka hükümetinin, tutuklanan kişilerin serbest bırakılması için çalışması ve Türkiye ile yapılan AB katılım müzakerelerin, demokratik hakların güvenceye altına alınıncaya kadar, askıya alınması’ önerisi oylanarak kabul edildi.

 

Danimarkaca:

Forslag til vedtagelse  V 10  Om Tyrkiets overholdelse af dets forpligtigelser i forhold til internationale aftaler.

Af Nikolaj Villumsen (EL) 

Samling:  2016-17

Status:  Fremsat

Om forslag til vedtagelse 

Sagsgang  

Fremsat 16-11-2016

Ministerområde  

Forslag til vedtagelse

Folketinget kritiserer anholdelserne i Tyrkiet af bl.a. parlamentarikere fra HDP og journalister fra den uafhængige avis Cumhuriyet og opfordrer med henvisning til V 28 og V 75 fra 2016 regeringen til at arbejde for deres løsladelse samt for en suspension af EU-optagelsesforhandlingerne, indtil de demokratiske rettigheder i landet er sikret.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.