Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

FİKİR NEYSE ZİKİR ODUR

Ben cok kücükken fikirle degil zikirle tanistim. Babamin bacanagi, sonra benim kayinbabam olan rahmetli Haci Ömer zikirciydi. Gittigi komsu köylere mutlaka bir grup olusturup hu cekerek zikir ederlerdi. Bende bu nedenle erken zikirle tanistim. Bugün gibi hatirliyorum. 9-10 yaslarinda Kusca’da teyzemdeydim. Cok sevdigim dayim Bedevi’nin evinde zikir ediyorlardi. O zikre bende katildim. Birgün rahmetle kayinbabamla yolda arapca yazili kirli bir kagit parcasini bulduk. Kayinbabam kagidi aldi, temizledi, öptü, cebine koydu. Arapca biliyormusunuz dedim. Hayir. Öyleyse niye aldin? Kutsal yaziyla yazilmis dedi.

Hersey Allah öncede kararlastiklarina göre ne düsünmeye, ne de hareket etmeye gerek var. Kaderinde ne yazili ise, o yasanacaktir. Halbuki demokrasi ve özgürlekler tutsak oldugu yerlerde, güc kimde ise, nasip o lacaktir. 15 Temmuz üc saatlik askeri darbe girisimi iyiki basarili olmadi. Vicdani olan, insan olarak herkesin darbeye karsi olmasi gerekir. Basarili olsaydi, ne olurdu? Sayin cumhurbaskani Erdogan’in yaptigi gibi, demokrasi mitingleri degil, milli beraberlik mitingleri yapacaklardi. Siz Türkiye’de sagci sola karsi veya solca saga karsi darbe yaptigini gördünüzmü? Sagci saga karsi yapiyor. Neden? Darbe yapanda demokrasi getirmek icin, karsi cikanda demokrasi adina karsi cikiyor. Dikkat edilirse demokrasinin olmadigi ülkelerde ve yahutta demokrasinin zayif oldugu ülkelerde, demokrasi vurgusu cok yapilir. Her ikisinide ciddiye alinacak yanlari yoktur. Ha askeri, ha sivil, ne farkeder. Askerde tek millet diyor, sivil de tek millet diyor. Feto tekliyenlerden bunlarda demokrasi cikarmi? Fikirlerde bir, zikirlerde bir. Cikari bir degil! Zarar gören gariban halklara oluyor.

Siyasal dinsellesme güclestikce meshepsel otariterlesme olur. Müslüman ülkeler örnektir. Kürt toplumu, demokrasi kültürü anlayisi olmadigi icin dolayisi ile bizler saglikli düsünemiyoruz. Veya düsündüklerimizle kendimizi iyi, dogru yolda olduklarini düsünüyoruz. Bu anlayis cogumuz da mevcuttur. Bu nedenle hükümet halki yönetmek, yönlendirmek, mobilize etmek sikintisi olmaz. Istedigi yöne cekebiliyor.

24 Kasim Türkiye’nin Rus jetini düsürdü, Cumhurbaskini bir daha ihlal olursa, yine düsürürüz. Yandas medya dolayisi ile halk tarafindan, alkis Rusya’nin Türkiye’de ne isi var, yine alkis. 3 ayda emevi camide namaz kilaris, yine alkis.

Suriye’de en aktör Rusya’dir, yine alkis. Öyle anlisiliyor ki, Rojava düsmanligi yüzünde Esat’la masaya otururlars, yine alkis. Fikirlere saygi duyulmadigi yerde, zikirle bir yere varmak mümkünmüdür?

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı