DİL & EDEBİYATNUÇE

ORTA ANADOLU KÜRTLERİ ÖRGÜTLENİYOR

Yıllar önce devletin sürgün politikaları ile Orta Anadolu’ya sürülen ve her türlü asimilasyon politikalarına rağmen kültürel varlıklarını koruyan Kürtler, KOMKURD-AN derneğini kurdu.

Devletin yıllardır üzerinde asimilasyon politikalarını yürüttüğü Orta Anadolu Kürtleri, asimilasyona karşı kendilerini korumak ve kaybolan kültürlerini yeşertmek için Ankara’da Komeleya Kurdên Anatolia Navin (KOMKURD- AN) derneğini kurdu. Açılışı 26 Aralık’ta yapılacak derneğin Orta Anadolu’daki Kürtlerin isteği doğrultusunda verilmiş bir kararla kurulduğunu söyleyen dernek yöneticisi Levent Kanat, “Amacımız Orta Anadolu’da yaşayan Kürtlerin başta anadilleri olmak üzere giyim, kuşam, folklorik öğelerini yaşatılmak ve bunların yeni nesillere aktarılmasıdır” dedi.

‘Amacımız kültürümüzü yeni nesillere aktarmak’

Devletin bilinçli olarak asimilasyona tabii tuttuğu Orta Anadolu Kürtlerini bir araya getireceklerini söyleyen Kanat, “Zaten bir araya geldiğimizde ciddi bir talebin olduğunu görüyorduk. Özelikle yeni neslin kendi kültüründe uzaklaşması ve dil alanında büyük sıkıntılar yaşaması bizi buna iten nedenlerdir. Bizim amacımız kültürümüzü, dilimizi, yaşantımızı kayıt altına alıp yeni nesillere ulaştırmaktır” diye konuştu.

“İç Anadolu Kürtleri” tabirini kabul etmeyeceklerine vurgu yapan Kanat, “Biz kendimizi Orta Anadolu Kürtleri olarak tanımlıyoruz. Bunun için devletin resmi olarak kullandığı İç Anadolu tabirini kabul etmiyoruz ” ifadesinde bulundu.

Kanat, başta yaşlılar olmak üzere Orta Anadolu Kürtlerinin derneğe ilgisinin de iyi olduğunu sözlerine ekledi.

/DİHA

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.