Mehmet GezenYAZARLARIMIZ

Amed-Ankara Hattı

Havalar soğudu, kış mevsimi kendini iyiyden iyiye hissettirmeye başladı bu günlerde. Dışarıda insanın kanını donduran soğuk bir hava hakimken içerde siyasi cephede sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Kürtler barış ve kardeşlık adına Amedden Ankara uzanan uc günlük bir yürüyüş düzenlediler. Amacları tek taraflı ateskeşe rağmen artan askeri operasyonlara dikkat çekmek ve buna paralel olarak da halkların istemlerine uygun bir barış zemini yaratmaktı. Beyaz posilerini boyunlarına dolayarak, yüreklerinde umutu taşıyarak kardeş ülkeye, kardeş halka doğru onurluca yürüduler. Yürüyüş boyunca barışa ve özgürlüğe olan özlemlerini, tutkularını her fırsatta dile getirmekten hiç çekinmediler.

Yillardir bu coğrafyada kan dökülüyor. Analar ağlıyor, çocuklar yetim ve kimsesiz kalıyor. Köyler yakılıyor, insanlar yerlerinden yurtlarından ediliyor. İşte buna son vermek için, yüreklerdeki sızıyı dindermek için yürüdüler.

Yürüdüler, kinlerini arkalarinda birakarak. Acılarını yok sayarak geleceği elde etmek icin. Acıyı biliyorlardı, tatmışlardı. Bu savastan en cok nasibini alan kesimdi ne olsa.Sesini duyurmak, sese ses katmak gerekiyordu. Yürünmeliydi, yürüdüler.

Kardes halkin cephesinde ise ne yazik ki herzamanki gibi bir vurdumduymazlik hakim. Kürtler siyasilerden muhatap bulamiyor,asker muhatap kiliniyordu. Daha dune kadar “kürt sorunu benim sorunumdur ve demokrasi cercevesinde cözmek gerek” diyen basbakan “kürtlerin hak sorunu yoktur ” diyebiliyor. Meclis baskani kürtlere tesekkur edip baris ortami olusturma yerine randevuya red cevabi verme durumunda kalabiliyor. Silahlar susmadan baris girisimlerinin olamayacağindan dem vuran aydinlar(!) bugun uc maymunlari oynayabiliyorlar.

Yürüdüler, yürüdüler.

Evet önumuzdeki surec daha da sicak ve cetin geçeceğe benziyor. Zamana yön vermek,olaylarin akisina etkide bulunmak icin hepimizin duyarli olmasi gerekiyor, ki en azindan bu yönlu bir cabanin sahibi olunmali diye dusunuyorum.Barisa katkida bulunmak icin Amed halkinin yuruyusunu selamlayalim.

Yazarımız

Mehmet Gezen
Kuşca'da doğdu. Danimarka'da yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.