Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Newroz Ateşini Amed´de hissetmek 2

Geçenki yazımda genellikle Amed’de daha varmadan önce yaşadıklarımızı kaleme almıştım. Bugün ki yazımda Amed’de ilk günde gördüklerimizi, yaşadıklarımızı ve bulunduğumuz ortamları kaleme alacam.

Amed’de iner inmez ilk ziyaretimizi Amed’in yerel tvsi olan Gün TV’ye yaptık. Gün TV, alternativ kürt tv yayıncılığı konusunda oldukca iddia!

Gün TV stüdyoları, diğer televizyon kanalları gibi aham şahamlı medya plazlarda olmayıp, küçük bir alışveriş merkezinin arkabahçesinden girişi olan bir kaç bodrum kattaki odalardan oluşmakta.

Televizyona vardığımızda, kapıda kürt ulusal giysileri giymiş bir yetkili arkadaş bizi içeriye davet etti. Televizyonun bir misafirhanesi, bir yayın merkezi birde tüm studyoların bulunduğu 35-40 metrakarelik bir salonu bulunmakta!

Gün TV bu dar imkanlarına rağmen bölgede oldukça başarılı bir yayıncılık yapmakta olup, devlet yetkililerinin gözünde bir çıban gibi kendisini hissettirmekte! Bugüne kadar bir çok kez polis baskısına maruz kalmış ve 10 yıllarca hapis cezasını alan çalışanları olmasına rağmen, Gün TV yöneticileri oldukça iddialı!

‘Devlet güçleri bizi engellemezse, biz Roj TV’le rekabet edecek bir yayını gerçekleştirebiliriz’ diyorlar.

Evet, büyük çoğunluğu genç olan 25 çalışanıyla Gün TV 24 saat yayın yapmakta! Gün TV kürtçe tv yayıncılığı konusunda büyük bir iddiayla yayınına devam ederken, türksatta yaptığı bir iki günlük test yayını devlet güçleri tarafından durdurulmuş!

Gün TV kürtçe tv yayıncılığı konusunda yılmadan yayınına devam etmekte olup, çalışanlarına bize verdikleri brifing ve bilgiden dolayı teşekkür edip, kendilerine başarılar dilerim.

Gün TV ziyaretimizi kısa kesip hemen Osman Baydemir’in büyükşehir başkanlığı döneminde açılmış olan Cigerxwin Kültür Merkezine yöneldik. Cigerxwin Kültür Merkezi Amed’lilerin gurur kaynağı olup, kültürel ve eğitim alanında Amed’lilere büyük hizmetler vermekte! Verilen hizmetlerin tümü ikidilli olup, büyükşehir belediyenin çokdilli projesi tümüyle burada gerçekleşmiş durumda! Personel kürtçe konuşmakta olup, merkezde bulunan tüm levhalar ikidillidir.

Merkeze girdiğimizde ilk göze çarpan, merkezdeki ikidillilik ve büyük kürt önderleri Seyh Said ile Seyid Rıza’nın resimlerinin asılı olarak durmalarıydı.

Evet kürtler artık dillerine, tarihlerine ve önderlerine sahip çıkmaktalar.

Cigerxwin Kültür Merkezindeki ziyaretimiz ‘Barış – Aşitî’ sergisini gezmekle başladı. Sergiyi gezerken kültür merkezinin ikram ettiği içecek ve yerel Amed pasta çeşitlerinide tatma imkanımız oldu.

Sanat eserlerinin bulunduğu sergiyi dolaştıktan sonra, merkez tarafından bize verilen rehberden Cigerxwin Kültür Merkezini hakkında kısa bir brifing aldık. Brifingte anlatıldığı gibi Cigerxwin Kültür Merkezi Amedlilere sanatsal sergiler yanısıra, müzik, tiyatro ve dil kursları vermekte. Kültür merkezinin ayrıca büyük toplantı ve konferans salonları bulunmakta.

Cigerxwin Kültür Merkezine yaptığımız ziyaretide kısa tutup DTK (Demokratik Toplum Kongresinin) verdiği yemekli Newroz resepsiyonuna katılmak için BDP’nin bizim için görevlendirdiği rehber arkadaşımız ve minibusla tekrar yola koyulduk!

Newroz resepsiyonu şehrin önemli ve büyük bir salonunda yapılmaktaydı! Salon bir binanın dördüncü kattında olup, şehirde belli bir gücü ifade ediyordu! Sanki bu salonda resepsiyon vermek, resepsiyonu verenlerin şehirdeki ağırlığını ifade ediyordu.

Asansörlere binmek için uzun bir kuyruk oluşmuştu, bizde her ne kadar yorulmuş olsaydıkta merdivenlerden çıkmayı seçtik. Merdivenler salona kadar KESK-SOR û ZÊR renkleriyle süslenmişti. Salonun girişine vardığımızda bizleri büyük bir DTK flaması ve geleneksel giysiler giymiş DTK temsilcileri bizi karşıladılar. Bize, kafilemize ayrılan yeri görevli arkadaşlar gösterip rahatımız için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.

Salon 300-400 kişiyi alacak büyüklükteydi! Salon yarım saat içinde dolarken, bizim yanısıra başka ülkelerden genel delegasyonlar, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk gibi DTK temsilcileri, Selahattin Demirtaş, Gülten Kışınak ve Akın Birdal gibi BDP temsilcileri, Büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Baro başkanı, İşçi ve İşverenler sendikası başkanları ve yüzlerce yerel ve bölgesel tanınmış sahsiyetler ve gazeteciler. Yani bölgenin, Kurdistanın elit kesimi, hepsi bir araya gelmişti, Newrozu kutlamak için.

Misafirlerin hepsi salona ulaştığında, Resepsiyon sorumları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş ve Osman Baydemir, masaları birer birer gezerek misafirlere hoş geldiniz diyerek resepsiyon başladı.
Ahmet Türk, her zaman olduğu gibi yumuşak, uzlaşıcı ve bilge olarak bir konuşma yaparak günün önemini vurguladı.

Resmi açılış konuşmasından sonra misafirlere üç menülü özel hazırlanmış yerel yemek çeşitlerinden oluşmuş Newroz yemeği verildi.

Yemeğin bitiminde katılanlar ertesi gün Newroz’da buluşmak için salondan ayrıldılar.

Bizim için gün halen bitmemişti! Newroza hazırlanmak için yerel ve kürt giysileri almamız gerekliydi! Rehber arkadaşımızdan rica edip, özel bir mağazayı telefonla açtırabildik! Mağazanın ismi ilginçti ‘HEFT RENG’ ve tam ismine yakışır bir şekilde rengarenk kürt giysilerini müşterilerinin hizmetine sunuyordu!

Bende ilk kürt renklerinden oluşan puşimi böylece almış oldum…

Devamı gelecek yazımda! Newroz günü yaşadıklarımız!

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster