Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Evliya da olsa, Avluna alma!

Bu söyleme bu güne kadar bir çok kişi inanmış ve bunu böyle olduğunu kabul etmiş ve savunmuştur.

Elbette gönül, bu söylemin doğru olmasını isterdi. Ama malesef bu söylemin doğru olmadığını size bir kaç örnekle anlatya çalışayım…

Bu yıl, yaz tatilimi, köye uğramadan, Bodrumun sahillerinde geçirmeyi planlayıp, iki haftalığına Ege bölgesine gittik!

Otelimize geldiğimizde, resepsiyonda iki genç; ‘Abi biz alırız’ diye bavullarımıza kucaklayıp yukarı kata çıkardılar. Odamızın kapısını açarlarken ‘Eee mogi’ öyle değil’ diye arkadaşını uyararak anahtarı elinden alıp kapıyı açtı. Bende ‘heval bende sadece danimarka kronu var! Deyip biraz harçlık verdim.

Aşağıya indiğimizde, otelde çalışan tüm arkadaşlar ‘Ser Çawa’ diye bizi karşıladı. Evet müdürden korumaya kadar tüm çalışanlar kürttü! Diyarbakırlı, Mardinli, Antep ve Mersinli.
Otelimizde karşılaştığımğz bu tablo, aşağıyukarı Bodrumun genelini tarif ediyordu! Hizmet sektöründe çalışamların hemen hemen hepsi kürttü! Hata birisi’ Burada kürt olmasa burası kapanır.’ diyordu!

Buraya kadar anlattıklarımda aslında fazla ilginç bir durum sözkonusu değil! Dünyanın bir çok yerinde göçmenler hizmet sektöründe çalışmakta, örneğin Danimarka’da göçmenler, temizlik, taxi ve otobüs taşımacılığı veya restorant, pizza veya grill gibi fastfood işyerlerinde çalışmakta!

Evet Bodrum ve diğer sahil bölgelerindeki kürtlerde! Oralarda göçmen konumunda olup, hizmet sektörinde çalışmakta!

Başta sözünü ettiğim konuya dönecek olursak! Evet size, türkler arasında ırkçığın ve şövenizmin gittikce yaygınlaştığını söylemeye çalışıyordum! İlk örneğini, Bodrum’un ana caddesi sayılabilecek bir caddede bulunan bir mağazada yaşadım! Belki bir çoğunuz yaşamışsınızdır! Mağazalarda! Genelde sorulan sorulardan birisi ‘Abi nerelisiniz’ diyedir. Konya cevabı verildiğinde etnik kökeniniz pek fark edilmez! Evet Konya dedikten sonra!’Aa bende Konyalıyım, Karamandan! Ya abi kürt olmada ne olursan ol’ deyip devam etti bizim tezgahtar! Olmaz dedim! Nasıl ki türkler arasında iyi ve kötüler varsa! Diğer halklar arasında da iyiler ve kötüler vardır. ‘Yok abi ne diyorsun, kürtler geldi burayı mahvetti’ diye devam etti! Ben fazla uzatmadan! Bizim oğlan beğenmedi deyip mağazadan çıktık.

Olur ya bu adamın canı yanmış! Birisi ile bir sorunu vardır! Bunu genellemenin anlamı yok diye düşündüm!

Bir kaç gün sonra plajda uzanmış gazete okuyordum! Yanımıza bir aile gelip yerlerini aldı! Yavaş yavaş konuşmaya başladık! Bursalı bir aile. Baba bir fabrikada elektirikçi olarak çalışıyormuş! Her yıl tatile çıkıyorlarmış vs vs bir çok övücü kelime ve laflar!
Tabii biz ‘Konyalıyız ya’ onun için bizin elektirikçi beyefendi açılmaya başladı! ‘Ya abi ya, benden iki yaş küçüktü!, Bursa aslında iyi bir yerdi, ta ki kürtler gelinceye kadar! Kürtler geldikten sonra her şey bozuldu! Hepsi hırzı ve ırz düşmanı’ ve ağıza alınmayacak bir çok laf. Ben hep! Ya olmaz, onlar içinde de iyiler var!
Eğitimden konuşmaya başladım! Olur ya belki bir kaç sorumsuz kişiyle karşılamıştı! ‘Hayır abi ya! Kürtlerden adam olmaz, bir düşün ya! Komşun olacak kızına göz dikecek! Kızını kaldıracak! Eee sonra ne yapabilirsinki! Al sana evin içinde bir kürt!’
Tam şok olmuştum! Ama genede ölçüyü kaçırmamaya çalıştım. Bizim elektirikçi devam etti ‘ Bak abim lazdan, gürcüden, çerkezden zarar gelmez! Ama kürten gelir! Bak hoca ne demiş ‘Kürt evliya da olsa, avluna alma‘ diye devam etti.

En sonunda adama dönerek, sağ elimle kendimi göstererek! Benden sana ne zarar gelebilir diye sordum! ‘Ama abi sen Konyalısın’ diye pişkince bana cevap verdi! Evet Konyalıyım ama kürdüm! Dediğimde! Bizim elektirikçi beyefendi! Mahçup bir şekilde bana dönerek! ‘Evet abi tabi kürtlerde de iyi insanlar vardır’ dedi, ama sanki kendisi bu söylediğine inanmıyordu!

Bizim mahçup elektrikçi sonra sustu ve hiç bir şey söylemedi! Plajdan ayrılırken, kendisine ve ailesine allahaısmarladık dediğimizde! Bizim mahçup elektrikci ayağa kalkıp ve öne bükülerek ‘Abi kusura bakma!’ dediğinde oradan ayrıldık!

Evet Bodrum’da ve belki Egenin bir çok yerinde gittikce artan kürt nüfusu ve diğer yandan yaygınlaşan ırkçılık ve şövenizm!

Yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde DTP genelbaşkanı Ahmet Türk’te bu tehlikeli gelişmeyi kamuoyuna duyurmaya çalışmıştı.

Lütfen insanları biribirlerine kırdırmayalım….

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı