DANİMARKANUÇE

Feti Baran, Brøndby Belediye seçimlerine hazır.

Enhedsliste’den, 21 Kasım 2017’de yapılacak Brøndby Belediye seçimlerine, katılacak olan Feti Baran seçim hazırlıklarına iddialı bir şekilde hazırlanmakta.

Feti seçim programını şu cümlelerle ifade etmekte:

Merhabalar,

Ben Fatih Baran, 39 yaşında, Kürt kökenli Danimarka vatandaşıyım. Evli ve iki coçuk babasiyim. 2008’den beri Alberstlund Belediyesi’ne bağlı olan Herstedøster Skole’nde öğretmenlik yapmaktayım. 2012 yılından bu yana Brøndby Enhedslisten Partisi yönetiminde yer aliyorum.

Bilindiği üzere 21 Kasim 2017’de Danimarka’da belediye seçimleri gerceklestirilecek. Ben de 2017 yerel seçimlerinde Brøndby’de Enhedslisten´den (Kizil Yesil Birlik Partisi) belediye encümenliği için resmen adaylığımı koymuş bulunmaktayım. Bana verceginiz destekle Brøndby´de sizin sesiniz olmaya adayim.

Tüm yaşamım boyunca kişisel düzeyde içinde bulunduğum topluma ayak uydurmayı, toplumun bir parçası olmayı ve toplumu ilgilendiren konularda söz sahibi olmayi kendime ilke edindim. Bu nedenle farklı sivil toplum kurum ve kuruluşlarda gönüllü çalışmak, aktif rol almak ve siyasete müdahil olmak benim için hep ön planda olmuştur. Ayni sekilde meslek hayatimda çalışma arkadaşlarımla uyum içinde çalışmayi, inisiyatif ve rol almayı hep kendime hedef koymusumdur. Kutsal meslek ögretmenlik sayesinde geleceğin bireylerinin demokrasi bilinci ile yetişmesine katkı sunduğum için de kendimi şanslı hissediyorum.

Son yıllarda Danimarka’da farklı kurumlarin çatısı altında sosyal, kültürel ve siyasi-politik etkinliklerde ve meslek hayatımda aldığım aktif rollerden yola çıkarak Danimarka siyasetine katkı sunacağıma ınanıyorum. 2012 yılında benim de katkılarım ve desteğimle Brøndby Enhedslisten kuruldu ve 2013 yilinda yapılan yerel seçimlerde Enhedslisten Brøndby olarak Belediye Meclisi’ne bir temsilci ile girdik. 2013’ten bu yana Brøndby Enhedslistenin yürütme kurulu üyesi olarak Brøndby halkina hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Parti olarak belediye çalışmalarında son dört yıl boyunca belediye gelirinin halkın yararına kullanılması konusunda deyim yerindeyse toplumsal bekçilik yaptık. Önümüzdeki dört senelik süreç içerisinde de aynı çizgide çalışacağımızı sizleri temin ediyorum. 2012’den bu yana yerel siyasete aldığım aktif rol ve partimizin Brøndby Belediyesinde yer alan il encümenimizin öncülüğünde eğitim, kültür, düşük gelirli aileler ve sakatlar konusunda belediyede önemli kararlarin alinmasinda rol oynadim. Son beş senelik birikim ve tecrübelerimi, belediyede yaşayan vatandaşlarımızın kültürel, sosyal, ekonomik ve ailesel ihtiyaçlarına aktif bir şekilde katkı sunmak icin 2017 yerel seçimlerinde Brøndby bölgesinden Kizil Yesil Birlik Partisinden (Enhedslisten) belediye encümenliği için resmen adaylığımı koymuş bulunmaktayım.

Bana vereceğiniz destekle aktif siyasette, refah bir yerel toplum ve adil bir yönetim için mücadele etmek benim için ön planda olacaktır. Son yıllarda özellikle yerelde gerçekleştirilen kemer sıkma politikalari, sosyal devletten uzaklaşan bir Danimarka´ya dur demek için yerelde yürütülecek politikalarının önemini bir kez daha öne cikardi. Liberal ekonomik politikaların dayattığı kısıtlamalar sadece ekonomik olarak degil, geleceğimiz olan nesillere verilen eğitim kalitesini de yakından ilgilendirmektedir. Bir eğitmen olarak, çocuklarımızın geleceğini çalan liberal politikaların önüne geçmek için hem ulusal hem de yerel düzeyde mücadele etmeyi bir zorunluluk olarak görüyorum.

Özellikle mevcut eğitim sistemini, ana okullarını, okul sonrası kulüpleri ve huzur evlerini daha kaliteli ve yaşanılabilir kılmak için partimle birlikte belediye meclisi çatısı altinda mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bunun yanı sıra belediye sinirlari icerisinde yasayan azınlıklarin sorunları ile ilgilenmeyi, azinliklarla yerel toplumun diğer öğeleri arasında köprü kurulmasıni kendime görev addediyorum.

Enhedslisten Brøndby olarak belediyede yaşayan tüm vatandaşların toplumsal yaşamın her alanında aktif rol almaları için çalışmalar yürütmeyi amaçlıyoruz.

Kültürel geçmişim, sosyal ve mesleki yaşamımdaki tecrübelerimden kaynakli yerelde azınlıkların toplumun geri kalani ile sosyal uyumu noktasinda etkili bir katkı sunacağımdan eminim.

Öğretmenlik yaşamımda olduğu gibi, yerel bir politikacı olarak da gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesine katkı sağlamayı en önemli hedeflerim arasinda görüyorum.

Brøndby´de sizlerin sesi olacağıma inanıyor ve bu sebeple bana destek sunmanızı umut ediyorum.

Saygılarımla
Fatih Baran


Proğramın danimarkacası:

Sammen for et velfungerende fællesskab.
Jeg, Fatih Baran, kandidat til kommunalvalget for Enhedslisten Brøndby, tror på at vi sammen kan skabe et velfungerende fællesskab i vores lokale område. Til dette formål har jeg brug for jeres støtte og opbakning i forbindelse med kommunalvalget, der finder sted 21. november i år.

Jeg er 39 år, gift og har to børn. Siden 2008 har jeg arbejdet som folkeskolelærer i Herstedøster Skole i Albertslund. I hele mit liv har jeg arbejdet for at være en aktiv del af det samfund, jeg lever i samt har altid opsøgt muligheden for at have indflydelse på de vigtige beslutninger, der vedrører alle i samfundet. Derfor har jeg altid været aktiv hos en række civile samfundsorganisationer frivilligt og siddet i en række bestyrelser for at gøre en forskel til fordel for fællesskabet, som jeg selv er en del af. I mit arbejdsliv har jeg altid formået at være en solid og loyal del af arbejdspladsens fællesskab, hvor jeg har fungeret i harmoni med mine arbejdskolleger og elever. Som underviser er jeg desuden stolt af at bidrage aktiv til at eleverne opnår færdigheder i at begå sig i et demokratisk samfund.

På baggrund af min faglige og personlige interesse for at gøre en aktiv indsats for mine medmennesker socialt, kulturelt, politisk og økonomisk, har jeg valgt at være aktiv i Enhedslisten. I 2012 var jeg med til at etablere Enhedslisten Brøndby, som siden 2013 er repræsenteret i byrådet med et medlem. I den tid har jeg sammen med den øvrige bestyrelse støttet vores byrådsmedlem i Brøndby Kommune omkring de vigtige beslutninger, der har en betydning for alle borgere i Brøndby socialt, økonomisk, kulturelt og m.m.

Mine mange års erfaring i en række samfundsorganisationer og mit faglige engagement i lærerfaget har givet mig et godt fundament for at gøre en forskel for borgere i kommunen. I byrådet har jeg til formål at indtage en aktiv position som samfundets vagthund, der sikrer at kommunens økonomi altid bliver til borgernes og miljøets fordel. De mange års liberale økonomiske politik i Danmark har haft en stor betydning for kommunernes efterhånden meget stramme økonomi. Men jeg er af den overbevisning, at der fortsat er mulighed for at afsætte midler til velfærd og grøn omstilling, såfremt der er politisk vilje til det.

De mange ovennævnte stramninger forringer ikke kun velfærden men stjæler ligeledes vores fremtid. Den nye skolereform har forringet kvaliteten af undervisning. Mange familier fravælger fritidsordninger og fritids- og sportsaktiviteter for deres børn grundet dårlig økonomi, hvilket er meget bekymrende.

Til sidst og ikke mindst vil jeg arbejde for at være stemmen også for etniske minoriteter, der er bosiddende i kommunen. I kraft af min egen kulturelle baggrund og mange års erfaring i foreningslivet er jeg af den overbevisning at jeg kan gøre en forskel ved at bygge bro mellem minoriteter og det øvrige lokale samfund ved at skabe platforme, der bringer forskellige etniske og kulturelle grupper sammen.

For at være jeres stemme håber jeg på jeres støtte og opbakning ved kommunalvalget 2017.

Med venlige hilsner
Fatih Baran

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.