DİL & EDEBİYAT

W olmaz – VV olsun

Torununa ‘Gülseren Şewin’ ismini koymak isteyen Gülseren Koşti’nin talebi, ‘W’ harfinin Türkçe alfabede olmadığı gerekçesi ile reddedildi. Nüfus Müdürlüğü çözüm olarak ‘W’ yerine ‘VV’ yazarak çocuğun ismini ‘Gülseren Şevvin’ şeklinde yazdı.

Suruç Belediye Başkan Yardımcısı Gülseren Koşti, 06 Aralık 2009 tarihinde doğan torununa ‘Gülseren Şewin’ ismini koymak için İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvurdu. Ancak Suruç Nüfus Müdürlüğü ‘W’ harfinin Türkçe alfabede olmadığını gerekçe göstererek Koşti’nin talebini reddetti.

Koşti, aynı isimde ısrar edince, Nüfus Müdürlüğü farklı bir çözüm buldu. ‘W’ harfinin Türkçe karakter olmadığı için kullanılamayacağını belirten yetkililer, ‘W’ yerine ‘VV’ kullanılabileceğini söyleyip, çocuğun ismini ‘Gülseren Şevvin’ olarak kimliğe kaydetti.

Torununun ismini ‘Şewin’ koymak istediğini belirten Gülseren Koşti, Suruç Nüfus Müdürlüğü’nün izin vermediğini ve çok istemesine rağmen torununun ismini ‘W’ harfinin kullanıldığı ‘Şewin’ olarak yazılmadığını kaydederek, yetkililerin ‘VV’li bir çözüm bulmasını ise kendi istemi olmadığını belirtti. 8 aylık bir torunu daha olduğunu söyleyen Koşti, ‘Onun adını da ‘Newa’ olarak koyduk. Ancak ona da izin vermediler. Onu da ‘Neva’ olarak kaydettiler. Bir de açılımdan bahsediyorlar. İsimlerimizi koymamıza dahi müsaade etmiyorlar. Açılım dedikleri şey sahtedir. Bir gün Kürt sorununa gerçek çözüm bulunursa iki torunumun da adını istediğim gibi değiştireceğim’ dedi.

‘Erdoğan her şey serbest diyor ama isimlerimiz yasaklı’

Bir insanın kimliği, dili, kültürü ile yaşamadığı bir yaşam önerisinin açılım olmadığını vurgulayan Koşti, Kürt sorununa gerçek çözümün bulunmasını istedi. Kürt halkının eski iradesiz halk olmadığına değinen Koşti, artık kendisini ifade eden ve iradesine sahip çıkan bir halk gerçekliği olduğunu belirtti. Küçük bebeğin annesi Vahide Koşti ise, Başbakan Erdoğan’ın ‘her şey serbest’ dediğini, ancak bunun doğru olmadığı ifade etti. Koşti, ‘Eğer her şey serbest ise, neden isimlerimize karışıyorlar. Her şey serbest diyorlar, o zaman bizde çocuğumuza ‘Şewin’ ismini koymak istiyoruz. Ama doğru söylemiyorlar. Zaten ismimize de izin vermiyorlar’ diyerek tepkisini dile getirdi.

/DIHA

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.