Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Diasporada örgütlenmek

Dün bir etkinliğe, festivale davetliydim! Danimarka Yeniceoba Kültür ve Dayanışma Derneği yıllık geleneksel festivalini yapmak için tüm Yeniceobalıları ve dostlarını davet etmişti.

Festival için en az 1000 kişiyi alacak büyüklükte bir salon kiralanmış, sevilen bir çok yerel sanatçının yanısıra Kemale Amed, Cane ve Dino gibi ulusal ses sanatçılarınıda davet edilmişti.

Festivalin siyasi ve özel konuk davetliler arasında Yeniceoba belediye başkanı İlyas Kara, Ishøj belediye başkanı Ole Bjørstorp, Danimarka milletvekilleri Holger K Nielsen ve Yıldız Akdoğan, Belediye meclisi üyesi ve milletvekili adayları Bilal İnekçi ve Serdal Benli, Brøndby ve Vallensbæk belediye meclisi üyeleri Mahmut Erdem, Vagn Kjær-Hansen ve Erdal Çolak ve Danimarka Kürt işverenler derneği başkanı Hüseyin Atçeken ve bendeniz.

Festival salonuna girildiğinde ilk göze çarpan, salonun tamamen dolu olduğu, misafirleri karşılamak için dernek meclis üyeleri yanısıra, Yeniceoba belediye başkanı İlyas Kara’nın misafirleri teker teker karşılayıp hoş geldeniz demeleriydi. Salonda bir heyacan ve sahiplenme duygusunun önplanda olduğu, herkes kendi çapında festivalin daha iyi gitmesi için çalıştığı görülmekteydi!

Evet, Orta anadolu kürtleri artık diasporada örgütleniyor. Yenieobalı dostlarımız dünkü festivalleriyle bunu bize göstermişlerdir!

Diasporada örgütlenmenin, dayanışmanın yanısıra kültürel özbenliğimize sahip çıkma ve ikinci defa kendi yurtlarımızdan kopuşun derin izlerini birazda olsada hafifletmektir.

Örgütlenmenin diğer somut bir sonucu ise, 25.000 nufüsa sahip olan bir Danimarka belediyesinin, 7-8.000 nufüsa sahip olan Yeniceoba kasabasıyla kardeş şehir olmasıdır. İshøj belediye başkanı bu yakınlaşmaya önem verdiklerini ve ileride kardeş şehir olmanın sonucu olarak daha da yakın bir çalışmaya gireceklerini anlattı. Örnek olarak, her iki belediye arasında yapılacak olan öğrenci değişimini gösterdi.

Evet başta dediğimiz gibi, artık orta anadolu kürtleri diasporada da örgütleniyor! Danimarka Yeniceoba Kültür ve Dayanışma Derneğinin bu yıl ki hedefi en az 600 aileyi derneğe üye etmektir! Dünkü festivale katılanların sayısına bakıldığında bu hiçte ulaşılmayacak bir hedef değildir! Kendilerine şimdiden başarılar.

Artık darısı başta Kuşca olmak üzere diğer dost ve kardeş kasabaların başına diyelim!

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı