Feridun Hayati ÜnüvarYAZARLARIMIZ

Hafızalarımızda hep, yaşayacak Cem

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, hunharca dövülerek öldürülen Türk gencinin cenazesi bugün, gözyaşları içerisinde, toprağa verildi.

21 yaşında bir işçi çocuğu olan Cem Aydın, 19.ocak 2012 gecesi, saat 23.oo sularında döndüğü evinin, kapısının önünde, 8 -10 kişilik bir gurubun saldırısına uğrayarak komaya girmişti.
Kaldırıldığı hastanede respiratörle hayata döndürülemeye çalışılan Cem, tüm müdahalelere rağmen kurtulamamış ve 20 ocak’ta vefat etmişti.

Cinayeti çok yönlü araştıran ve fazla mesai yaparak faillerini bulmaya çalışan Kopenhag polisi, henüz bir ip ucu bulabilmiş, değildir.

30 yılı aşkın süredir Danimarka’da işçi olarak çalışan acılı Aydın ailesi, Cem’i, Kopenhag’daki Valby semtindeki Vestre mezarlığına defnedilmesine karar vermiştir.
Yardım severliliği ve hoş görüsüyle çevresinde çok sevilen Cem, Alevi inancından olup, anne ve babası ile birlikte yaşıyordu.

02.02.2012 sabahı hastane morgundan alınan Cem’in cenazesi, ailesi ve sevenlerinin eşliğinde, Cemevinin bulunduğu Ringsted şehrindeki Alevi Kültür Merkezi’ne getirildi. 3 Alevi dedenin hazır bulunduğu Cemevinde yıkanan Cem, dua ve ağıtlarla tabutuna kondu. Cenaze arabasıyla konvoy halinde Kopenhag’daki mezarlığın Müslümanlar bölümüne getirilen cenazeye ilgi, oldukça büyüktü.
Mezarlıkta ; Aydın ailesinin Almanya, Avusturya ve Türkiye’den gelen yakınlarının yanısıra , Cem’in Türk ve Danimarkalı yüzlerce eş-dost ve arkadaşları bir araya geldiler. Ve Cem’e son görevlerini yaparak, O’nu toprağa verdiler.

Faili meçhul bu hunharca işlenen cinayet, Danimarka’da yaşayan başta Türkler olmak üzere; tüm göçmenleri ve Danimarka halkını çok etkilemiş ve derinden üzmüştür.

Cem daha çok gençti. İnsanlığa örnek işler, yapamamıştı henüz. Fakat ölümüyle, tüm gençlere ve ana-babalara , büyük bir ders verdi. Gençlerimizin mutlaka bu olaydan kendilerine pay çıkarmalarını umut ederim. Şüphesiz ki, sevenlerini üzmeyen gençler, insanlığı da üzmezler.

Keşke Cem’in başına bu olay gelmeseydi de.. biz de O’nu kaybetmenin ne acısını yaşasaydık ve ne de böyle olaylardan dersini çıkarsaydık. Fakat realite şu ki Cem, sen yaşıtlarının hafızasında vahşice dövülerek öldürülen bir Cem olarak, daima anılıp, yaşayacaksın.

Cem’e Allahtan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm insanlığa başsağlığı dilerim.

Yazarımız

Feridun Hayati Ünüvar
Aslen Konya'nın Seydişehir ilçesinden. İvriz ilk öğretmen Okulu mezunu olduktan sonra Kuşca’nın Büyük Yayla ilkokulundan öğretmen olarak çalıştı. 1970’li yılların başında Danimarka’ya geldi. Danimarka’da Türkçe eğitim vererek öğretmenlik mesleğine devam ederken, sosyal danışmanlık eğitimini bitirdikten sonra, 5 yılda hukuk okumuştur.

Daha Fazla Göster