Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Kardeşlik

Yazının belki de en sonunda gerekeni en basta yazayım. Hırvat kökenli devşirme Kuyucu Muratlar ve yakın tarihimizde bu ülkede Kürtlerin hiçbir hakkı yok. Bir hakkı varsa oda Türklere hizmet etmektir diyen Mahmut Esat Bozkurtlar gibileri olmasalardı bu dünya insanları mutlu yaşarlardı. Çünkü dünya herkese yetecek büyüklüktedir. İnsan sevgisinden ve evrensel kardeşliğinden yoksun kılıç artığı sözcüğünden çekinmeden söylemeyi sakınca görmeyen sözde müktedirler türetildi. Biri sana tokat atarsa, öteki yanağını çevir, diyen Hz. İsa deyimiyle bütün dünya insanları kardeştir. Çıplak ayaklı barışçı Ghandi’ye bütün inancları bağrında taşıyan Manida ve ezilenlerin yanında olan Hz. Ali gibi insanlar insanlara karşı sevgi yanları güçlü olan insanlara ihtiyacımız var.

Hani kardeşiz ya, 30 kasım 2016 tarihinde TBMM genel kurulunun milli eğitim bakanlığı teşkilat yasası görüşmelerde AKP’nin Kürtçenin yasak olmadığını karşın HDP Siirt milletvekili Besime Konca test uygulandı. Genel kurulu kürsüsüne gelen konuşmasına Türkce yerine Kürtçe başladı. O anda AKP sıralarında fırtınalar koptu, küfürler, hakaretler ayyuka çıktı. AKP’li Adıyamanlı tirsikci itiraz etti: Ne olmuş yani, Türk, Kürt kardeş değilmişiz. Konuşmacı kardeş diliyle konuşmuş, niye itiraz ediyorsunuz. Sözde kardeşlik tepkisini böyle göstermiş”.

Umranya’daki bir cami imamı ben kendime otomatik bir silah aldım, sizde alın, etrafınızda HDP’liler var. Bunlar kafirdir, öldürmek vacibtir. 1 nisan sakası gibi basbakan Binali Yildirim Van konuşmasında bir dili, bir ırkı inkar etmenin insanlık suçu olduğunu biliyoruz. Allah Allah bu suçu işlememiş kimse var mı? Bir anne-babadan doğan çocuklar kardeş hukuku işlemiyorsa o kardeşlikte işlenmiyor demektir. Türk, Kürt kardeştir. Biz et-tırnak gibiyiz sözlerinin hicbir zaman karşılığı olmamıştır. Tırnak uzadıkça kesilmiştir.

Televizyon ekranlarında, gazete mansetlerinde, köşe yazılarıyla Kürdü afyon niyetinde kardeşlik hikayeleri, siyasal İslam adı altında Kürtlerin bir hak talep etmemeleri için aldatma, kandırma, uysallaştırma peşindeler. İstiyorlarki toplum bilgi sahibi olmasın, fikir sahibi olsun.

Sormak gerekirse kardeş olarak gördüğünüz Kürtleri haklarını vermemek sizlere tuhaf gelmiyor mu? İnkara rağmen acılarımız ve sevinçlerimiz bir. Dil farkı, inanc farkı, kimlik farkı ve ideoloji farkı olabilir. Bağımsız düşünmek, güzel insan olmak, dünya kardeşliğini savunmak insanlar için en büyük ibadettir.

Sayın Ömer Faruk Hatipoglu şiir tadında yazısını okumak gerek: Bir devletin, Birlemiş Milletler de üyeliğin, bayrağın, kurumların adriyatikten Çin seddine hep senin adınla başlayan kardeş cumhuriyetlerin var. Ama bir devleti olmayan ben devlet istemez, bari bölgenin adı Kürdistan olsun, desem, göğsünü ordularını işgal etmiş gibi olursun. Çünkü kardeşiz! Senin tarihin kitap kitap kahramanlıktır yaptığı işgal fatihtir. Yenildiğin savaşlarda bile sen galipsindir. Her cağda ve her yerde sen varsındır! Ama neolitik cağdan beri Mezopotamya’da var olan bana birkaç yüzyıl önce gökte zembille inmişim gibi içinde korkaklığa bile razı olduğum bir tarih cok görürsün (Battal Odabasi, Mana Magu kitabında alınmıştır).

Ape Bayram

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı