Mustafa FenerYAZARLARIMIZ

Dünyanın ateşi cıktı ve hastalanıyor!

Yaşadığımız yüzyılın en büyük sorunu kuşkusuz küresel ısınmadır.küresel ısınmaylan birlikte açlıkların,kıtlıkların vede savaşların olacağı tahmin ediliyor vede insanlığın en büyük tehdidi olarak gosteriliyor. Globalleşen dünyada global sorunlar..

Karbondioksit oranı artıyor, okyanuslar ısınıyor, buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, orman yangınları artıyor, buzul tabakaları parçalanıyor, göller küçülüyor, kurak dönemler uzuyor, ırmaklar kuruyor.Kış sıcaklıkları artıyor, ilkbahar erken geliyor, sonhabar gecikiyor, bitkiler erken çiçek açıyor, göç dönemleri değişiyor, yaşama alanları farklılaşıyor, hastalıklar yayılıyor, yüksek enlemlerde sıcaklık artıyor, dünyaya neler oluyor? Amerikan, İngiliz ve Avustralyalı bilim adamları ortak bir raporla dünyanın 10 yıl sonra çevre felaketleri açısından geri dönülemez noktaya geleceğini duyurmuştu. Çünkü dünya ısınıyor.Rapora göre 1960’lardaki kirlenme buzulların yüzde 20’sini eritti. 300 bilim adamı’nın yürüttüğü araştırma sonuçlarına göre, Kuzey Kutbu’ndaki ısınma dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı. Bugünkü ise 2070’te dünyayı buzulsuz bırakacak, küresel çölleşme olacak, denizler yükselecek..Dünya küresel ısınma yüzünden 10 yıl içinde geri dönülmez bir noktaya gelecek. Ormanların yok olması sonucu çölleşme yaşanacak, bu tarıma da yansıyacak, deniz seviyesi yükselecek ve dünya salgın hastalıkların pençesine düşecek. Bu felaket senaryoları “korkutucu” fakat “gerçek…

Her şey filmlerdeki gibi olmaz;İklim değişimi senaryosunu beyaz- perdeye taşıyan 2004 yapımı The Day After Tomorrow(yarından sonra) filmi, büyük bir gişe hasılatı elde etti. Filmin konusu şöyle: Bilim adamları, Hindistan’da bir toplantıda küresel ısınmayı tartışmaktadır. Birden teori gerçekleşmeye başlar, Yeni Delhi’de kar fırtınası çıkar. Tsunami Amerika’yı vurur, Tokyo’da buz yağmuru görülür. ABD’de ısı -100 dereceye kadar düşer. Avrupa ve ABD’nin kuzeyi, kutup dairesine dönüşür, her şey donar. Filmin dayandığı teoriler doğru. Ama tabii böyle şeylerin bu kadar kısa sürede olması imkansız…

Küresel ısınmaya bağlı olarak:sıcaklık artacak,deniz seviyesi yükselecek,orman yangınları artacak,kıyı ekosistemleri tahrip olacak,bulaşıcı hastalıklar artacak,yoksullaşma başlayacak,kıtlıklar gelecek ve bunlara bağlı olarak savaşlar olacaktır…yani dünyayı zor günler bekliyor..

Peki ya yaşadığımız yerde küresel ısınmay lan ilgili neler oluyor.Dünyanın ateşi çıkmış ve hasta olmasına karsın yaşadığımız yerde dünyanın bir parçası..neler oluyor kuşcada…kuşcada artık baharları yasayamıyoruz…insanlarımız bu gidişe şaşkın değiller ama kuşcada yetişen canlılar bu gidişata daha bir şaşkınlıkla bakıyorlar..Ağaçlar ne zaman yaprak açacağını ne zaman yaprak dökeceğini şaşırmış gibiler…Yağmur uzun bir süre yağmıyor ve yağdığında da tam yağıyor..(yani sel oluyor diyebilirim) Ekinlerimiz bile bu gidişattan şikayetçiler..ekinler tam çiçek açacakları zaman gece yarısı birden dolu bastırıyor ve yerle bir oluyorlar..bu bizi ekonomik açıdan da zorluyor.. yani küresel ısınma bizleri de etkiliyor..

Bütün canlıların bir sonu vardır ve bazı canlılarında nesli tükenmektedirler…insanların neslinin sona ermesi de küresel ısınmaya bağlı!!Bunun için herhangi bir önlem alınmazsa insanlık yok olabilir..(önlem alınması da biraz zor)

Yazarımız

Mustafa Fener
Kuşca'da doğdu. İsveç'te yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı